| millar a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi cu as putea scapa de paduchi, nu stiu de la cine am loat, doare eu am in familie. Treaba sta in felul urmator ca eu mai am 3 saptamani de scoala si vreau sa scap cat mai repede de mici indivizi am incercat cu otet au murit cativa dar azi am mai descoperita inca 2. am gasit cand ma pieptanam niste chesti mari si galbui probabil erau cojile oualelor paduchilor. Daca dau cu placa pot sa moara oalele si cum sa le dau jos
A fost mami si mi-a loat o solutie si ma ustura foarte tare scalpul si a intrebat si de pieptane din acela dar nu a gasit
Va rog ajutati-ma vreau sa scap

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Tin minte ca pe vremea mea, cand aveam varsta de vreo 10-11 ani, am inchiriat o familie de paduchi de la prietena mea din cartier, mama mea ma tratase de micii impostori cu gaz si cu ajutorul unui pieptene des mi-a inlaturat pe acestia morti din poadoaba mea capilara. Acum nu stiu daca mai este "moda" gazului sau daca se mai gaseste atat de usor ca pe vremea lui "Ceasca".

Mai poti opta pe uleiuri naturale precum: uleiul de masline sau uleiul din arbore de ceai. Acesta din urma este cunoscut ca un antiseptic, antifungic si antiinfectios natural si unele mamici il folosesc, diluat, si contra pediculozei. Sau sampoane speciale impotriva pediculozei: in acest caz consulta cu atentie indicatiile de pe eticheta pentru a te asigura ca sunt potrivite varstei tale.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine ca ai luat sampon special de la farmacie, insa nu cred ca este suficient. Plus ca nu scapi asa imediat de paduchi. Dar e mai rau daca se inmultesc si atunci iti va fi foarte greu sa scapi de ei. Daca vezi ca nu reusesti sa scapi de paduchi mai bine te-ai duce la doctor pentru ca daca stai mult timp e posibil sa le dai si parintilor

| BlankWhite a răspuns:

Cel mai bine iti cumperi un sampon pentru paduchi, de la farmacie.

| millar explică (pentru BlankWhite):

A cumparat, citeste toata intrebarea

| BlankWhite a răspuns (pentru millar):

Atunci cel mai bine e sa se consulte cu un farmacist.

| millar explică (pentru BlankWhite):

Faza e ca eu vreau sa scap intr-o noapte sa pot sa ma intor la scoala, samponul e de la dr. soleil antiparazitare si doamna de la farmacie a zis ca e bun

| Mari2004 a răspuns:

Un sprei de paduchi si un piaptan

| millar explică (pentru Mari2004):

Am specificat ca nu a gasit