| Anonimul699 a întrebat:

am o intrebare cam banala dar, inima e mai bine sa bata normal sau e mai bine sa bata mai rapid? (cand aleragam, cand mergem cu bicicleta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E inima. Asa functioneaza. Deci e sanatos. Se opreste numai daca ai probleme cu ea. Si problemele acelea se fac simtite in timp, prin diverse simptome, nu apar din senin. Nu o sa mori daca faci efort.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia gândește-te la un motor, e mai bine să meargă mereu turat sau nu?

| MihaiNicu23 a răspuns:

E normal sa bata mai rapid cand alergam, mergem pe bicicleta ca depunem efort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa iti creasca pulsul cand faci efort. Si nu are cum sa nu iti creaca laughing

Depinde cate batai ai pe minut, desigur ca daca trece de un anumit numar de batai inseamna ca ai tahicardie, dar asta depinde de varsta pe care o ai, rezistenta ta si multe alte lucruri.

| Anonimul699 explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit la altceva, in sensul ca, e mai bine sa bata inima mai repede? stiu ca la efort bate mai repede, dar e mai sanatos sa bata mai repede? nu se poate opri de la "oboseala" sau ceva de genul, nu stiu cum sa explic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul699):

Nu inteleg intrebarea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul699):

Adica iti bate inima tare incontinuu? Nu doar cand faci efort?

| Anonimul699 explică (pentru anonim_4396):

Mai explicit, cand alergam, inima are mai multe batai pe minut, cand stam are mai putine, e sanatos ca inima sa bata repede? Adica nu se poate suprasolicita sa se poreasca etc? E sanatos sa bata mai mult rapid decat incet pe parcursul unei zile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul699):

E inima. Asa functioneaza. Deci e sanatos. Se opreste numai daca ai probleme cu ea. Si problemele acelea se fac simtite in timp, prin diverse simptome, nu apar din senin. Nu o sa mori daca faci efort.

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns:

Daca iti bate mai tare e mai bine dect mai incet fiindca daca bate incet omul are probleme de sanatate