| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare..cum e cand mergi la ginecolog? Ce iti face? Imi puteti spune de cand ma pun si pana ma ridic de pe acel scaun ..va rog frumos fara misto

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Deci... din moment ce întrebi bănuiesc că nu ai mai fost deloc până acum happy
În primul rând, nu ai de ce să te sperii sau să îți fie frică. Dacă simți jenă să mergi la un medic bărbat, poți căuta o femeie, sunt multe cabinete de ginecologie în orice oraș.
Vei intra la medic în cabinet când îți vine rândul (cel mai bine e să-ți faci programare) și, fiind pentru prima dată acolo, îți va pune câteva întrebări. La ce vârstă ți-a venit menstruația, dacă e regulată, dacă ți-ai început viața sexuală, la ce vârstă ți-ai început-o etc. Dacă ai venit pentru o anume problemă (spre exemplu secreții cu miros ciudat sau menstruație neregulată sau orice altceva) îi vei povesti și despre această problemă.
După ce vei răspunde la întrebările acestea, te vei dezbrăca și așeza pe masa ginecologică. Îți recomand să te îmbraci cu o rochiță/fustiță când merci la consult (eu așa mă simt mai confortabil decât dacă aș fi în pantaloni, pentru că între momentul în care mă dezbrac pentru consult și până mă dau jos de pe masa ginecologică pur și simplu îmi ridic sau cobor rochița în funcție de ce e necesar și nu stau în "fundul gol" pe acolo laughing ).
Te vei așeza așadar pe masă și vei sta cu picioarele depărtate și sprijinite de cele 2 brațe ale mesei. Ginecologul îți va introduce în va-gin un mic instrument menit să depărteze pereții va-ginali pentru a putea vedea mai bine înăuntru. Momentul acela poate fi puțin neplăcut pentru că îți va forța puțin pereții va-ginali și acel obiect e rece, dar trece repede. Îți va lua cel mai probabil și o probă de secreție (cu ajutorul unor bețișoare speciale cu vată cu care va șterge pereții va-ginali) și dacă ai optat pentru test Papanicolau îți va recolta proba necesară (eu nu mi-am făcut dar am înțeles că e puțin dureros, dar nu foarte tare). Dacă ai optat și pentru ecografie, te va unge pe regiunea abdomenului unde se află amplasat uterul cu o cremă specială și va plimba un aparat cu ultrasunete pe burtică happy În tot timpul consultației e posibil să îți pună și întrebări. De asemenea, dacă ai tu întrebări, i le vei adresa.
După ce termină cu examinarea organelor sexuale, te vei da jos de pe masa ginecologică și te vei îmbrăca, eventual îi vei mai pune câteva întrebări. Dacă în clinica pe care o alegi pentru consultație nu există și laborator de analize (ceea ce e foarte probabil), te va trimite la o un laborator (gen Sante) să duci probele recoltate pentru a fi analizate.
Vei fi rechemată la consult în momentul în care va primi rezultatele analizelor, sau vei fi contactată telefonic, depinde.
Durează până la o săptămână.
Nu ai de ce să îți faci griji sau să îți fie rușine, e ceva normal să mergi regulat la ginecolog și e foarte important pentru ca tu să știi dacă organele tale reproducătoare sunt sănătoase, iar dacă ai o afecțiune să o poți trata.
Bănuiesc că nici nu mai trebuie să menționez că înainte de a ieși pe ușă pentru a pleca la consult trebuie să îți faci un duș complet, cel mai bine ar fi și să te epilezi complet în zona inghinală (cu lama, nu cu cremă pentru că îți poate afecta regiunea aceea care este oricum foarte sensibilă) și să porți lenjerie curată.
Cam asta e în mare. Dacă mai ai întrebări și pot să te ajut, îți răspund cu drag.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce "problemă" ai, dacă eşti virgină ( sau nu ), etc.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php

http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/examinarea-pelvina_1071

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| Lola05 a răspuns:

Am scris "va-gin" cu cratimă pentru că am primit mesaj de la TPU "Raspunsurile ce contin cuvinte de genul va-gin pot fi postate doar la intrebari din categoria Dragoste si Sex"... Mă rog, stupid!