Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp cred ca am depresie. Mai tot timpul sunt trista, nu mai fac chestii care inainte imi faceau placere, totul e... trist. Ma simt oribil cateodata, dar nu am vorbit cu nimeni din familie despre asta.
Intrebarea este, cum as putea sa le spun?
Multumesc mult
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Părinţii trebuie să fie cei mai buni prieteni ai tăi, cu încredere te duci şi le spui ce ai tu pe sufleţelul tău.
Te pup!

3 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Iti recomand trei articole si in acelasi timp o discutie cu parintii tai, socializare, un hobby dar si o vizita la un psiholog care te va ajuta sa gasesti problema si te va sfatui cum sa o rezolvi:

http://www.supermamici.ro/30-de-cadouri-pentru-linistea-si-fericirea-ta/

http://www.supermamici.ro/tristetea-copilului/

http://www.supermamici.ro/sfaturi-despre-cum-sa-redevii-fericita/

| IlincaToma a răspuns:

Trebuie sa-i spui mamei sau tatalui, celui cu care te intelegi mai bine sau amandurora! Incepi prin ale spune ca ceva nu este tocmai ok si ca nu te simti prea bine! Parintii sunt singurile persoane care ar face orice pt.copii lor! Am si eu o fetita de 14 ani si a venit la mine cu aceiasi problema, chiar daca sunt f ocupata am lasat totul si ma ocup mai mult de ea, daca s-ar intampla ceva cu ea, nimic altceva nu ar mai conta! Asa ca du-te si spune-le, ei te vor ajuta cumva sa iesi din starea asta!

| VeraSbx1 a răspuns:

Buna.
1.Incearca sa socializezi cu prietenii tai, indiferent de stare.
2.Probabil ai un/o prieten/prietena care ii povestesti tot; intr-o zi intalnitiva si spune-i ce ai pe suflet, DESCARCA-TE!
3.Du-te la un psiholog.Nu o lua in gluma, se poate agrava.Lui poti sa-i spui ce ai pe suflet.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?:*