| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

am o problema destul de mare de la un timp cred ca am intrat in depresie am trecut prin cateva evenimente neplacute si ma simt mereu aiurea si trist si mereu vinovat de ce am facut chiar daca nu am fost eu de vina cum as putea sa depasesc acest moment

Răspuns Câştigător
| AdrianTh a răspuns:

Hmm. timpul le rezolva pe toate Daniel, si eu am trecut prin ceea ce treci si tu si e ceva normal, deoarece cam toti adolescentii trec prin asa ceva. Acum ca sa treci peste depresie depinde de cauza, orice cauza ar fi sentimentul de vina si frica este ceea ce ustura cel mai tare, cel mai bine ar fi sa cauti o alinare in lucrurile care te fac foarte fericit in adevaratul sens al cuvantul ( nu ma refer la distractie maxima, cum ar fi manele etc.) Deasemenea incearca sa gasesti o solutie la vinovatie si la tristetea asta iar daca este din cauza unui lucru care l-ai facut rau cu buna stiinta atunci te sfatuiesc sa te sfatuiesti tu insati avand o discutie cu tine insuti incercand sa gasesti o rezolvare. La varsta ta cred ca te simti singur si neinteles etc.

sper ca te-am ajutat, nu sunt psiholog dar bafta

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Gândește-te că unii oameni au probleme mult mai mari și a ta aparent nu e atât de mare. Indicat ar fi să nu-ți mai pese de toate lucrurile acele care te afectează.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Altii au facut ferfenita cate un Ferrari, tu langi pentru o aripa de beemweu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa gandesti pozitiv si sa te dezvinovatesti in special de ceea ce nu ai facut si nu esti vinovat!
Ocupa-ti mintea cu altceva!