| Cleona a întrebat:

Am o intrebare legata de o planta.
Cati dintre voi ati auzit de măzăriche?
Din ce m-am informat eu am aflat ca este de doua feluri: cu smocuri si de primavara.
Am mai aflat si ca reprezinta o componenta in hrana animalelor.

Si m-am intrebat daca aceasta planta este si una medicinala. Se poate face ceai din ea?

PS: Daca am gresit categoria, va rog sa ma scuzati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este medicinala. Se folosete numai in furajerea animalelor.

| vangaelis a răspuns:

Măzărichea de primăvară este asemănătoare trifoiului roșu și lucernei, nu este planta medicinala.
Măzărichea cucului da se poate folosi in tratament naturist. Cu toate astea, utilizarea ei se face de catre un cunoscator in domeniu. Nu recomand sa utilizezi. Sunt atatea alternative de plante pe care le poti utiliza ca planta medicinala.

| SabIsAwesome a răspuns:

Da.

| vangaelis a răspuns (pentru SabIsAwesome):

Adu argumente in favoarea răspunsului dumitale. E ușor să spui doar "da" de dragul de a răspunde.

| SabIsAwesome a răspuns (pentru vangaelis):

Eu am spus ca se poate face ceai din aceasta planta. -.-