| Pauliiici a întrebat:

Am o mica-mare problema. De vreo cateva zile, mai exact de sambata ma doare gatul. Ma mai lasa uneori, dar cand il apuca... Vai de mine. De exemplu, azi-dimineata nu ma durea, dar acum iar a inceput. Ce sa fac sa nu ma mai doara? Fundoi big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Pai indicat ar fi sa mergi la medicul de familie sa te consulte in gat. Se pare ca ai o infectie, si daca este una urata si nu este tratata corespunzator s-ar putea sa dezvolte alte probleme. Pana mergi la doctor insa, evita sa bei lactate (mediu perfect pentru dezvoltarea microbilor) si fa de cateva ori pe zi (la 2-3 ore) gargara cu apa calduta cu sare. Dupa ce faci gargara, scuipa apa cu sare. Sarea omoara microbii, si apa cu sare este un remediu babesc mai vechi. Dupa ce faci gargara, nu mai bea si manca nimic pentru 20-30 minute. La fel de bine poti sa bei cateva cani de ceai de musetel pentru dezinfectare si cicatrizarea zonei infectate.
Succes si insanatosire grabnicawinking

2 răspunsuri:
| Any a răspuns:

Rade un cartof intr-o carpa si pune-o in locul unde o sa te doara si sa o ti pana dimineata ca o sa traga puroiul din gat. In cazul in care nu iti alina ia putina sare si plimb-o prin gura pana se topeste dar sa nu bei apa imediat. Funda!

| Pauliiici explică:

Ce spuneti de lamaie? Ajuta la ceva?