| ralucutsa_9367 a întrebat:

Ma doare gatul Cand inghit. Ce pot sa fac sa nu ma mai doara? Am luat parasinus si degeaba, imi trece pe moment si apoi iar ma doare ...Ma doare de vreo trei zile sad si ieri nu ma mai durea asa de tare, iar dimineata cand m-am trezit iar ma dureacrying. Ce sa-mi iau ca sa-mi treaca? Am auzit ca atuci cand te doare gatul nu trebuie sa bei fierbinte (ceaiuri, supe), este adevarat?
Plz, ajutati-ma!
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Daca nu e umflat gatul,inseamna ca ai baut rece sau te-a prins curentul.
puneti la gat cartofi calzi si leaga-te cu un fular, sau ia pastile cu propolis si vitamina C de la plafar, sunt cele mai bune.

| 9gag a răspuns:

Mie imi trece durerea de gat cu pastile dropsuri Strepsils luate din farmacie. Iau cate 2-3 pe zi si in 2 zile maxim imi trece. Daca ma doare tare pe langa aceste dropsuri mai iau si Faringosept. Incearca si tu. Merge Garantat. Succes

| BebeStrumf a răspuns:

Bea ceaiuri din plante,fierbinte, si inghiti sau faci gargara cu ele; pui si miere de albine, lamaie.Te duci la farmacie si intrebi ce'i mai bun pentru gatul inflamat.Eu stiu de strepsils ca e bun.De asta am luat si eu cand aveam necaz cu gatul.Sanatate!

| DeDexD a răspuns:

Am patit si eu dar o sa treaca peste o saptamana sau e bine sa bei ceai cald si iti recupera in mai putin timp

| FursecCuCiocolata a răspuns:

Mie mi-a trecut in 2 zile durerea gat si am luat tantum lemon. e foarte bun si iti calmeaza gatul. daca il iei cand de abia a inceput sa te doara gatul iti trece in 2 zile. dar daca il iei mai tarziu s`ar putea sa mai dureze inca cateva zile:]
eu acum iau trahisan pentru ca ma doare gatul si am ramas fara tantum lemon.
ai putea sa incerci ca mine trahisan. k eu pe asta il iau acum si iti garantez ca in cateva zile nu te va mai durea gatul. ca am mai luat si stiu.:] sper sa imi treaca repede durerea si acuum.:d
sper ca te-am ajutaat!>:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gargara cu zeama de lamaie.
E foarte greu de suportat, dar are efecte foarte bune, eu asta fac cand ma doare gatul. happy

| AdelinGrigorescu a răspuns:

I-a strepsils sau faringosept dar e mai bun strepsils cam 4 zile max o saptamana!

| Iubirikiii a răspuns:

Salut! Eu te-as sfatui sati cumperi bomboane cu menta (Alevia) si propolet ar fi bine si aspirina baier. Stiu ca sunt cam multe dar si mie tot asa mi-a trecut. Daca nu le poti lua pe toate incearca sa iei macar propoletul si bomboanele cu menta. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| anonima2405 a răspuns:

Doamne da nimeni n-o m-ai umblat la ora de romana? laughing)

| Angelworld a răspuns:

Cine ti-a zis ca nu e bine sa bei fierbinte? este chiar contrar trebuie sa bei supa - ceai - si ce mai bei tu mai caldut. Nu te speria este un inceput de raceala. Eu cand aveam dureri groaznice in gat luam tamtum verde dinacela si streptils din acela galben (gust de lamaie) incearca si zi-mi ce sintome apar fundita?

| ORGiGii_1610 a răspuns:

Incearca sa pui o batista cu spirt si putina apa la gat(apa trebuie ca sa nu te usture) si tine-o cam o ora.
Daca ai si miere mananca o lingurita face bine.
Ar trebuii sa treaca durerea intr-o zi

| crissuletz a răspuns:

Mai bine te duci la medic.

| AnnaCCC a răspuns:

Am aveut aceeasi problema, am fostla medic, mi-a zis sa iau[fara reteta] niste pstile de subt gen holz si sa nu breau nimci.acu nu mai am nimic

| florentina25 a răspuns:

Du-te la doctor sa iti de tratament mie mi-a trecut cu clarimet 500 dar nu iti da fara reteta de la doctor.Multa bafta! Astept funda.

| SamanusX a răspuns:

Du-te ma la medic ca nu strica

| MIkorunda a răspuns:

Salll. iti spun eu si mie mi s-a intamplat ia un cartof si dal pe razatoare dupa aia ia un tifon si pune cartofu taiat in tifon si pune-l la gat o noapte o sa te ajute. Funda plisss?

Alte răspunsuri
| ursuletzultau a răspuns:

Si eu am aceias problema si am luat septolepte L si de geaba
bea supe, ceaiuri etc calde si iti va trece.iar daca nu iti trece ia de 3 ori pe zi un amestec sin mere si o lamaie e putin amar dar iti trece... sper ca ti-am fost de ajutor
funda?

| anonim96_8405 a răspuns:

Salut ralucutsa! Dacă te doare foarte tare ia: Ampicilină, pastilute decasept sau pastilute EXoral și spray pentru. gat EXORAL!

| AndreutzaSweeeeeeeeet a răspuns:

Cele mai bune remedii:
1.Bea ceai cald.
2. Tinctura de propolis picaturi, se pune pe paine sau in apa, vreo 20-15 picaturi.
3.Catina cu miere, o lingura seara si una dimineata.
4.Ar mai fi prosop cu otet pus pe gat.
Funda?

| Cristy37 a răspuns:

Trebuie sa iei o batista cu apa calda si dupa ce o uzi trebuie sa te dai inainte cu Lioton Gel e foarte bun dupa 2-3 minute pui batista cu apa calda si faci miscari cu gatul funda pls?big grin