| emir a întrebat:

am o prietena care a facut histerectomie totala are 41 ani, unii medici spun sa ia hormoni (estradiol) altii spun sa ia ceva naturist, o dor foarte usor sanii,(viata sexuala ii e afectata)ce trebuie sa faca ii e teama de un viitor cancer mamar sau (Doamne fereste de altele) ce poate face? va multumesc! am mare nevoie de ajutorul vostru! nu mai primesc mesaje, doar pot trimite, ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca prin operatie i s-a inlaturat numai uterul nu si ovarele atunci nu are nevoie de tratament hormonal de substitutie. Doar la indepartarea chirurgicala a ovarelor inainte de menopauza fiziologica (fapt care determina scaderea brusca a nivelului de estrogen ) se recomanda, pentru. prevenirea osteoporozei, acel tratament hormonal. Inainte de inceperea unui tratament hormonal de substitutie, femeia trebuie sa fie informata despre riscurile si beneficiile acestui tratament, precum si de alte optiuni terapeutice.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu opinez impotriva oricarui tratament hormonal sau substitutiv. Cancerul mamar este favorizat de adiminstrarea de estrogeni, lipsa de estrogeni protejeaza sanul impotriva cancerului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să meargă la un doctor homeopat!
Pa, pa.