| RainbowDash1 a întrebat:

Am o problemă. De câteva zile mi-au apărut două coșuri. am zis că nu-i problemă, trec ele. Când colo, ele s-au umflat și în jurul lor s-a înroșit sad sad
Am cumpărat de la farmacie o cremă și m-a ars, cu toate că am dat așa cum mi-a spus farmacista. Iar acum mă ustură îngrozitor! Am încercat tot felul de tratamente naturiste, cel cu coajă de portocală, cu usturoi, cu pastă de dinți, cu lămâie... Nici unul nu a mers!
Am vrut să-mi cumpăr un fond de ten să le acopăr deoarece arată foarte inestetic. Dar mama a spus că fondul de ten le înmulțește și nu e bine să te dai cu el.
Ce să fac să scap de ele sau măcar să le acopăr? Vă rog, ajutați-mă!
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleona a răspuns:

Buna!

Aici e ceva mai mult de discutat.

Ce ai auzit tu despre pasta de dinti si fond de ten este,partial adevart,dar sa-ti zic si de ce: acestea usuca cosurile,dar nu fac bine pielii,in special fondul de ten care nu e bine sa-l folosesti prea des,mai ales unele marci pentru ca acesta contine foarte multe chimicale.

Sunt o multime de tot felul de masti si diverse creme pentru cosuri,doar e cea mai grava problema a adolescentilor,corect?
As vrea sa-ti spun ca e ceva normal si n-ar trebui sa-ti asa multe griji in privinta asta,doar daca nu cumva ai cosuri pe toata fata si e foarte inflamata,atunci poate deveni intr-adevar ceva suparator.

Deci,stim ca pe suprafata pielii fetei se secreta sebum,care e o substanta grasa.
Acest sebun "ingrasa" tenul ceea ce e un factor important in raspandirea courilor.
De aceea e important sa ne pastram mereu tenul curat.
Acum,iti sugerez sa pui deoparte gelurile tonifiante,mastile,cremele si demacheantele si tot ce mai folosesti tu,chiar si produsele naturiste pe care le folosesti tu.
Nota: Daca ai un gel de curatare dar care sa fie NATURAL atunci il poti folosi,insa nu exagera cu aplicarea lui,il poti folosi dimineata si seara,inainte de a te duce sa te odihnesti.

Sa nu mai mergi niciodata la farmacii si sa le ceri farmacistelor ca iti trebuie o crema/gel/unguent/medicament s.a.m.d pentru problema ta,oricare ar fi ea.
Imi pare rau sa fac o astfel de afirmatie, insa foarte multe farmaciste isi bat joc de oameni! Daca vad ca n-ai venit cu vreun prospect de la medic sau cu vreun nume de medicament,"iti baga pe gat" orice vor ele doar ca sa-si vanda produsele. Si, dupa ce ca nu sunt bune acele medicamente, mai consta si mult pe deasupra!

Aici mai trebuie sa fac si alta afirmatie, in care-mi voi prezenta si o mica poveste personala de acum cativa ani :

Eram la inceputul adolescentei( 13 ani). Aveam mare problema cu acneea; nu scapam bine de un cos ca apareau alte cinci. Am fost cu mama mea la spital la dermatolog crezand ca asa e cel mai bine,sa mergem la specialist.
Am fost acolo,am intrat in cabinet,i-am spus medicului despre problema mea cu acneea si aceasta mi-a recomandat o crema care cica e foarte buna pentru cosuri.
Nota: ACEL MEDIC NU MI-A FACUT VREUN TEST CAND MI-A RECOMANDAT CREMA(voi face referire la asta mai jos).
Imediat ce-am plecat de la spital am si fost la cea mai apropiata farmacie si am cumparat crema.
Ajunsa acasa,m-am spalat bine pe fata si am aplicat-o.
Dupa cateva minute,toata fata mi s-a inrosit,ma manca si ma ustura groaznic in acelasi timp! M-am spalat repede pe fata si m-am dat cu un unguent de-al casei,insa usturimea tot a persistat si roseata s-a diminuat,insa in timp.

Nota: ATUNCI CAND MERGI LA DERMATOLOG PENTRU UN SUPLIMENT PENTRU ACNEE TREBUIE SA-TI FACA UN TEST CA SA VADA CAT DE SENSIBILA E PIELEA TA!

"Cat de sensibila e pielea ta". Aici vruiam sa ajung.
Eu,s-a dovedit ca aveam un ten foarte sensibil,si inca am,nu ma pot da cu nimic pe fata ce contine substante chimice.
Probabil si tu ai o problema asemanatoare cu a mea.

Revenind la discutie,am renuntat la orice fel de produs pentru fata,am trecut la mastile naturale si am observat ca si mastile naturale,doar cele din substante acide, imi faceau rau la ten.
Inca imi amintesc ce mi-a facut scortisoara, sau cum rosia mi-a provocat niste mancarimi...

In fine. Am ajuns in prezent, cand nu folosesc niciun produs, rareori imi fac masti de fata cu argila 100% naturala de la farmacie(nu pentru ca ar face rau, dar nu-mi fac eu timp sa-mi fac mai des astfel de masti).
DAR, zilnic ma spal, dimineata si seara cu SAPUN PE BAZA DE SULF pe care l-am luat de la farmacie la pretul de 5.8 lei.
Sulful are proprietati de dezinfectare si nu face rau tenului.
Profesoara mea de biologie mi-a spus povestea ei cum in copilarie folosea numai acest sapun si nimic altceva.
Acest sapun curanta foarte bine tenul, iar daca tenul este permanent curat, cosurile nu mai apar. happy
Dar trebuie sa-ti faci mereu timp sa te speli cu el; insa nu e ceva asa greu, cred ca 3 minute dimineata si 3 seara nu e mult timp.

Nota: E foarte important,si sunt sigura ca ai auzit(toata lumea o spune),ca nu e bine sa-ti spargi cosurile pentru ca acestea se inmultesc. Intr-adevar,e adevart,plus ca e un risc sa ramai chiar mult timp cu pete pe fata care sunt,foarte urate unele.
Daca ti neaparat sa-ti spargi un cos,poti s-o faci dar sa fi acasa,unde sa ai tenul curat si sa-ti spargi cosul folosind putina vata,dupa care sa te speli din nou sau sa-ti aplici un ceai calmant pe fata. Daca e vorba doar de un singur cos,sau de o zona mica a fetei,iti aplici un disc demachiant imbibat in ceai pe acea suprafata.
Ceaiul e calmant. Poti folosi in special musetelul,dar si celelalte sunt bune.winking

Cred ca nu mai am ce sa-ti spun.
Vreau sa reti ca in orice situatie, e bine sa iti pastrezi tenul curat fie ca alegi metode naturiste sau sa folosesti produse din comert.

Daca ai putine cosuri eu iti zis sa nu te alarmezi. E, pana la urma, o problema cu care se confrunta mii de adolescenti!

Eu iti doresc succes in problema ta, si lasa sa avem sanatate, ca-i mai buna decat toate!winking

3 răspunsuri:
| kitykity a răspuns:

Masca cu ou, ovaz si lamaie

Daca ai tenul gras, iti oferim o reteta simpla si usor de preparat.
Se ia un ou proaspat, din care se extrage albusul. Cu un mixer, transforma albusul in spuma. Pe masura ce amesteci, incorporezi treptat o lingurita de lamaie si doua de tarate de ovaz.
Dupa ce ai amestecat uniform, intinzi pe tenul curat masca obtinuta. O lasi sa actoneze 10 minute, apoi o inmoi cu o compresa calduta si o indepartezi cu apa rece.
Foloseste aceasta masca cel putin o data pe saptamana.
Masca de ovaz, galbenele si salvie

O masca eficienta este urmatoarea: ia cate o lingurita de petale de galbenele, salvie si albastrele. Toarna peste amestec apa fierbinte (200 ml). Pune un capac ermetic sau o farfurioara peste vas si lasa la infuzat. Strecoara infuzia obtinuta. O parte din infuzie se amesteca cu doua linguri de faina de ovaz ce se presara treptat.
Masca obtinuta se aplica pe fata, se lasa 15-20 minute. O speli cu infuzia din plante ramasa. Clatesti cu apa rece.masca ovaz acnee
Masca cu ovaz, albus si miere

Doua albusuri nebatute se amesteca bine cu 30 g de miere si o lingura de ulei de migdale. Dupa ce se obtine o pasta omogena, se adauga doua linguri de faina de ovaz. Masca se aplica pe tenul curat si uscat si se lasa 20 de minute. Se indeparteaza cu o compresa calduta si apoi cu apa rece si daca nu merge du-te la doctor ca sa ti-o rezolve.

| Sashavalentine a răspuns:

Pai nu te dai cu nimic pe fata! Doar te speli dimineata si seara si le lasi sa treaca. Si sa nu te dai cu fond de ten. Eu asa am scapat. Bafta.

| squirrel123 a răspuns:

Http://squirrelblogl.blogspot.ro/
Pe langa asta poti sa incerci si crema de galbenele, este buna atat pentru cosuri cat si pentru petele lasate de acestea. Se gaseste in orice plafar si costa in jur de 3-4 lei. Ai grija de tine! O seara frumoasa.