| AlexSalutir a întrebat:

am o problema legata despre nutritie si am nevoie de sfaturi. Fiecare persoana la o anumita varsta si o anume conditie trebuie sa consume o cantitate recomandata de calciu, zinc, fier, magneziu, proteine, b12 si asa mai departe. La varsta mea trebuie sa ma incadrez la 1000 calciu, 1000 magneziu, 11 zinc, 8 fier etc. Fac sport si problema este ca mi-am facut un plan alimentar care se incadreaza aproape perfect in minerale, vitamine si macronutrienti dar fierul ajunge la 21 de mg ceea ce este foarte mult. Pe scurt, daca renunt la ceea ce este sa zicem mai putin important din lista ca exemplu "lingurita de susan, lingurita de faina de soia, 2 linguri de hrisca, lingurita de pudra de urzica, pierd aproximatix 400 de mg de calciu, 300 mg de magneziu si daca raman doar cu ce este mai important "4 linguri de fulgi de ovaz, 100g de soia, 2 linguri de seminte de chia, 450g de broccoli" in fiecare zi, ajung la aproximativ 500 mg magneziu si 500 calciu dar cu 16 mg de fier...
In concluzie desi sunt sub nivelul de proteine pe kg pe corp, sub magneziu si calciu, desi am extrema nevoie de acestea doua nivelul de fier este inca mare si asta ma supara, cum se poate? sad
Vreau sa cresc nivelul de calciu si magneziu din alte alimente dar la multe dintre ele cand ma uit la cantitatea de fier raman fara cuvinte.Am nevoie de ajutor, cum as putea sa fac? Dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le măsori prea la bani mărunți.

| sabin89 a răspuns:

"trebuie sa consume o cantitate recomandata de calciu, zinc, fier, magneziu, proteine, b12..."
Dacă s-ar apuca omul să numere din câte foi este făcută plăcinta, nu ar mai ajunge să o mănânce niciodată.happy
... dacă înţelegi ce vreau să spun

| alina2k18 a răspuns:

Informeaza-te cam cat la % din fierul care se poate gasi in alimente se poate absorbiwinking nu, nu e vorba de 50%, nici macar 25%, nici macar 15% laughing

| MadRaven a răspuns:

Te pierzi prea mult în detalii în loc sa privești totul în ansamblu. Nu e o tragedie dacă azi mănânci foarte puțin fier și mâine mănânci mai mult, astfel se echilibrează. Nu gândi totul raportat la 24 de ore. De exemplu vitaminele liposolubile A D E K, stau stocate în corp în grăsime, dacă azi ai mâncat multă vitamina A ea se depozitează acolo și mâine nu mănânci destulă dar corpul are de unde.
Asigură-te ca nu ai deficiențe prelungite, zile la rand/săptămâni la rand, nu te concentra doar pe zile.
iar la fier foarte important de luat în considerare e ca biodisponibilitatea/absorbția e cel puțin la fel de importanta ca și cantitatea teoretica de fier. Un exemplu concret e ca atunci când mănânci o sursa de fier vegetala (sa zicem urzica, cătină, linte) sa ai și o sursa de vitamina C care favorizează absorbția cât mai corecta și mai multa a fierului (pui zeama de lămâie de exemplu). Dar repet, nu e nevoie sa dai în obsesie cu micronutrienții, trebuie sa îți observi aportul în timp, pentru ca anemie feripriva nu faci de la o zi la alta. Dacă te concentrezi pe o alimentație sănătoasa, echilibrata și mai ales diversa, micromineralele se echilibrează mult mai ușor de la sine

| Speranta12 a răspuns:

Doar un nutritionist va sti cum sa ti le echilibreze

| Stoichy a răspuns:

Ia vitaminele alea de la. A la. Z asa se numesc. In dreptul Fiecarei vitamine trebuie sa arate 100% cantitatea zilnica necesara.