| mihaela21234 a întrebat:

am o problema mi a intarziat menstruatia aproximativ 2 saptamani am dureri de mijloc si de abdomen dar nimic. nu am intretinut relatii sexuale. stiti cumva de ce si fara sa ma duc la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care dupa ultima menstruatie nu ai intretinut relatii/raporturi sexuale neprotejate nu poate fi vorba de o eventuala sarcina din cauza careia sa nu se porneasca menstruatia. Nu ai mentionat daca ti-a mai intarziat si alta data si pe ce perioada de timp.De asemenea se pune intrebarea daca ciclurile menstruale anterioare au fost regulate sau nu si daca intarzierea actuala este calculata in functie de lungimea ciclurilor menstruale anterioare. Intarzierile se pot datora unor dereglari de natura endocrin-hormonala. Daca intarzierea depaseste 10 zile se poate pune intrebarea daca motivul nu este unul mai grav decat o simpla dereglare si poate fi rezolvata doar de medicul ginecolog. Ar fi indicat sa te consulte un specialist. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Probabil ai o dereglare. Pana acum venea regulat?
Oricum in primii 4-5 ani de cand iti vine prima data, menstruatia e neregulata.
Daca totusi sare cu totul luna asta, eu te sfatuiesc sa mergi la medic.

| mihaela21234 explică:

Am dureri abdominale puternice si, da, s a mai intamplat si in trecut in care nu imi venise o luna intreaga. inainte de a mi pierde virginitatea, acum ceva timp menstruatia era regulata dupa s-a dereglat. Dar de aprox 2 3 luni nu am mai intretinut relatii sexuale in care menstruatia a fost neregulata