| camiiasdfg a întrebat:

Buna TPU
Am si eu o dantura. Praf.
Am 4 masele cariate. 2 pe o parte, 2 pe cealalta parte. Una sus, una jos.
De la un timp am dureri ingrozitoare. Nu stiu ce sa mai fac, nu pot dormi noaptea lol uneori imi vine sa urlu de durere.
Am incercat sa iau pastile. Nurofen ( pastila nu sirop ) si algocalmin. Durerile le am de vreo 3-4 zile. Am mai avut dureri de masele in trecut dar nici chiar asa... Iar ieri am inceput sa iau patile nurofen lol. Ok prima data a mers eram bine imi trecuse durerea si chiar a tinut pastila ore bune. Astazi, m.am trezit cu o durere ingrozitoare de masea pe la 3 dimineata si am mai luat o pastila nurofen insa de data asta nu mi.a oprit durerea ba din contra a inceput sa ma doara si cealalta masea laughing
Mentionez si ca atunci cand ma spal pe dinti nu pot sa ma clatesc cu apa rece ca crap de durere. La dentist imi este frica. nu stiu ce sa fac. Help me. Apropo am 12 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Stiu cum este.Si eu am pus destule intrebari aici si bineinteles ca fiecare mi-a scris sa aiu diferite pastile.Le multumesc dar la masele cariate pastilele nu isi prea fac efectul.E vorba de caria care ataca nervul si e o durere chinuitoare.
Iata raspunsul meu.Din cauza curentului maseaua are infectie.Cu nurofen doar calmeaza momentan sau deloc. Uite cum am ameliorat eu durerea dar in timp, nu imediat.Chiar acum dimineata, sa pui spirt in cap si sa masezi moalel capui ca spirtu sa intre in piele.Iei si antibiotic, eu am luat Augumentin 1 la 12 ore. Ceai cald, vata in urehi si stai in casa, eviti orice fel de curent de aer.Chiar la umbra unui copac e curent de aer.Eviti.mai tarziu repeti faza cu spirtul in cap.Un capacel de la sticla de spirt, pui in moalele capului si masezi.NU TRECE definitiv durerea dar amelioreaza pana isi face antibioticul efectul.In cateva zile iti va trece.NU EZITA cum am facut eu, calmantele doar calmeaza. Durerea de masea e cauzata de curent, raceala deci trebuie tratata raceala mai intai, antibioticul tratand infectia. Cea mai pacatoasa durere, aia de masea este.