| Curioasa12349 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Am 36 de kg si am 12 ani si 6 luni si 1.58 inaltimea. sunt slabă? Eu vreau sa ma mai ingras. ce imi recomandați sa mănânc si/sau sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Esti cam slabuta, dar nu iti fa griji, poti fi asa pentru ca esti in perioada de crestere. Odata incheiata acea perioada, vei reveni la normal, am cunoscut asa multi copii care erau foarte slabi cand cresteau, dar mai apoi se faceau frumosi, perfect normali.
Ce sa maninci? Ce e mai consistent: ciocolata, alune, unt, sunca, nuci.
Ce sa faci? Sa dormi bine, minim opt ore pe zi, ideal sa prinzi macar 2 ore inainte de 12 noaptea, sunt cele mai bune ore de somn.
Si fii cit se poate de optimista. Ingrijorarea, tristetile, fricile, frustrarile consuma mai multa energie decat multe din activitatile zilnice, ceeea ce poate duce la slabire daca se exagereaza cu ele.