| ionut20133 a întrebat:

am si eu o intrebare poate sa mai confruntat cineva de pe aici cu ceea ce am si eu sper din tot sufletu sa nu fie ceva grav.....pentru ca sunt extrem de speriat. Deci sa incep, am 20 de ani, acum 2 saptamani am lucrat in curte dezbracat adica fara tricou transpirat, am baut si rece si mult acidulat tin sa mentionez ca sunt si fumator, dupa aceea am avut senzatia de un nod in gat. Acel nod simt ca m-a lasat acum cand scuip adica trag flecma in gat si scuip pintre scuipat mai vad si bucati mici de pete asa mai alb inchis nu stiu ce sunt exact dar ma sperie foarte tare. Tin sa mentionez ca pe partea dreapta a gatului gen intre limba si marul lui Adam, adica la gat cred ca mai exact la ganglion simt umflat si mi-e amortit jumate de gat si obraz dar doar pe partea stanga. L-am rugat pe un coleg sa se uite in gat atent la mine, nici urma de pete albe sau ceva pe cerul gurii sau dupa limba ce ar putea fi? Imi este frica foarte tare si nu fie vreo tumoare sau cancer ca m-am nenorocit altfel....de abia saptamna viitoare merg la ORL si ma rog sa nu fie ceva grav dar mi s-a parut interesant ca mai scuip bucati mici de pete albe asemanator, nu-i puroi. Oare ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce scui pare a fii puroi si te sfatuiesc sa renunti imediat la fumat, pentru ca agraveaza atat infectia cat si plamanii.
Fa inhalatii cu aburi fierbinti in care ai turnat cateva picaturi de ulei de eucalipt, pana ajungi la medic!

| Krax256 a răspuns:

Ai facut doar o mica infectie in gat.

| davedavedave93 a răspuns:

Nu putem presupune așa. Mergi urgent la Dr. de familie ca să te îndrume în direcția corectă. Nu lua medicamente „după ureche" (în special antibiotice). Ganglionii limfatici submandibulari umflați, înseamnă că produci anticorpi. Acest lucru se întâmplă când corpul are o problemă (răceală, infecție...etc). Dă-i corpului resursele potrivite să lupte. Bea ceai cald (nu fiebrinte) de mentă/mușețel/măceșe/ceapă roșie+cimbru+nucă (e antibacterian), și ia Vit. C de 3X/zi(sau eventual mânâncă ceva fructe bogate în vitamina C (aia nu îți face rău nici dacă o iei când ești sănătos, ci ajută la creșterea imunității). Astfel de fructe sunt merele, portocalele, mandarinele, lămâia, cătina, kiwi. În nici un caz să nu mai fumezi (cel puțin până ai rezultatele analizelor) și evită total să bei lichide reci sau fierbinți. De asemenea, evită laptele deocamadată fiindcă îți creează și mai mult mucus. Decaseptul, e o pastiluță pe bază de albastru de metil, care se topește în gură. Are efect antibacterian și nu are ce efecte edverse să aibă (doar să nu fi alergic la albastru de metil sau ceva). De aceea ia doar chestii naturale, fără chimicale, până îți vor veni rezultatele analizelor. Să nu uiți să menționezi, când te duci la analize, tot ce ai luat.

Apropo, pe viitor să ți cont de faptul că munca intensă în căldură nu se împacă deloc bine cu berea rece (sau alte lichide reci). Unii n-au nimic dar alții pică la pat. Mergi la analize și nu te gândi la chestii grave. O să fie bine! Succes!