| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu dintii...la baza dintilor mi-au aparut niste pete albe care vad ca s-au agravat adica se face gaura unde sunt. Intrebarea mea este: a mai avut cineva asa ceva? Cum se trateaza? De ce au aparut?
Tin sa mentionez ca atunci cand ma spal pe dinti scuip sange si dintii respectivi(cei cu pete) ma dor foarte tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt carii, se trateaza la stomatolog.

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sunt inceputuri de carii, mergi la stomatolog pana nu ajunge la nerv!

| elena a răspuns:

Hei, hei... urgent la medicul stomatolog.

| Doddel a răspuns:

Mergi mai repede la dentist.
Cu cat mai repede cu atat mai bine.
Succes! happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se trateaza...nu-te la dentist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Petele mi-au aparut la baza dintilor, adica pe dinti nu pe gingie straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mod sigur voi merge la dentist dar vroiam sa am idee despre ce mi se intampla. multumesc frumos :*

| RobiRoberto07 a răspuns:

Nu pot sa iti spun sigur despre ce este vorba dar s-ar pute sa fie afte. De obicei apar in cavitatea bucala si nu exista tratament precis pentru ele. Ai putea incerca glicerina boraxata sau apa de gura corsodyl.
De obicei asa se manifesta aftele:
1. Apar sub forma de bubite mici albe care la inceput nu sunt foarte dureroase
2. Se maresc si se adances devenind astfel mult mai dureroase
3. Raman asa pentru o perioada de 2 la 10 zile(in functie de dimensiuni)
4. Dispar

Si sangerea ar putea fi de faptul ca atingi cu peria de dinti afta in sine.

Iti recomand o vizita la un doctor specializat, el ar putea sa afle sigur despre ce e vorba si sa iti ofere un tratament.