| Emiliasexy a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Stiu ca multa lume imi va pune intrebarea de ce nu ma duc la doctor.,dar nu vreau sa ma duc pentru ca nu vreau sa stiu adevaru.
Eu am probleme cu inima de mica., dar este si ceva ce se trage din generatile in generatie. Exemplu : si mama si bunica mea sunt bolnave de inima.
Ma poate afecta intr'un anumit fel daca beau foarte multe energizante...? >:
Fundaa >:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Daca ai cea mai mica problema cardiaca, energizantele sunt interzise complet. Nu e un mare adevar, e ceva la mintea cocosului.

| Er1 a răspuns:

Da. Energizantele, cofeina, tutunul și chestiile astea îți fac rău big grin

| Felys a răspuns:

Daca stii ca ai boala ereditara,crezi ca ignoranta te va ajuta,tu vrei sa traiesti doar un sfert din viata sau toata viata, la medic daca mergi si faci investigatii exista tratamente care te vor ajuta sa duci o viata normala, odata cu inaintarea in varsta vei avea din ce in ce mai mult efort de facut care iti va afecta suplimentar inima deja slabita si intr-o zi s-ar putea sa nu mai reziste, chiar e nevoie sa iti spuna cineva ca mori daca neglijezi situatia asta si bagi capul in nisip precum strutul, sfatul meu este sa lasi temerile la o parte sa faci investigatiile necesare ca sa poti sa dormi linistita fara teama ca intr-o buna zi e posibil sa nu te mai trezesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,mai ales energizantele care iti fac sa iti bata inima mai tare!
Du-te la doctor, daca e o boala ereditara se poate trata fara tratamente dureroase si altceva!
Inima ta oricum cred ca e slabita, cum vei inainta in varsta vei avea mai mult de lucru si ai putea sa faci si un infart dintr-o simpla criza de nervi!
Nu e nimic cu frica aceea pentru ca nu are ce boala grava sa fie!
Daca era ceva boala grava pana acum erai in spital sau chiar moarta!
Sfatul meu du-te la doctor!
Funda?:*

| Generalul a răspuns:

Daca ai probleme de inima in familie in nici un caz nu trebuie sa le agravezi, iar bauturile energizante consumate in exces afecteaza mai multe lucruri (nivelul de zahar din sange de exemplu) nu doar inima. Nu vad de ce nu te-ai duce la doctor, mai ales ca un control la inima e nedureros happy

| xDyaDya a răspuns:

laughing))) tu ai cititcata cofeina au energizantele? normal ca te afecteaza + ca iti provoaca independenta. Incearca sa te stapanesti, mai bine o jumatate de canita de cafea daca tot nu poti renunta.