| Anonimul54287654098 a întrebat:

Am aproape 13 ani si eu beau destul de rar energizante, intrebarea mea este : ce se intampla daca beau 2 energizante intr-o zi (doza de 250 de ml) si cu o mica pauza intre ele de vreo 2-3 ore? Am auzit ca daca bei unul dupa altul de altfel iti poate ceda inima,cat de lunga trebuie sa fie pauza ca sa nu patesc nimic? Apropo, stiu ca o doza este ehivalenta cu o cana de cafea si ca daca fac efort fizic dupa ce am baut unul pot sa fac infarct, multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Nu te lua dupa astfel de mituri. E extrem de putin probabil sa-ti "cedeze inima" daca bei 2 doze de energizant. Daca ar fi asa, de ce firmele de energizante au facut sticle de 1 litru? Ca sa-ti cedeze inima cand le bei? Poti sa bei linistit, atat timp cat nu le consumi frecvent. Daca stam sa analizam putin situatia, o doza de energizant este aproape echivalenta cu o doza de Coca Cola si sunt convins ca ai baut de multe ori Coca Cola si nu ti-a cedat nicio inima.

12 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu sunt recomandate zilnic câte 2-3, îți afectează dinții.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde de multi factori, cat de puternica ai inima, toleranta la cofeina/taurina, cat de bine se absoarbe, etc.

in general mitul ala se refera la doua doze baute una dupa alta dupa ce nu ai dormit 2 nopti consecutiv... intr-adevar atunci e posibil!

| Anonimul54287654098 explică (pentru Bizon95):

Multumesc,voi lua in considerare toate raspunsurile

| Bizon95 a răspuns (pentru Anonimul54287654098):

Cu placere
si mai considera asta:
in RO la hypermarket se gaseste Red Bull 335ml
si in Austria la Merkur am luat Red Bull 500ml
poate mit-ul se refera la o doza, d'asta big grin

| Anonimul54287654098 explică (pentru Bizon95):

Poate.

| RobertMoon a răspuns:

Nu pățești nimic dacă bei 2 energizante. Doza maxima recomandata de cofeină pentru un adult este de 400mg pe zi, un energizant conține cam 80mg, deci daca bei 2 energizante nu îți vor face rău chiar dacă ești copil.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ți se întâmplă nimic de la câteva energizante, așa cum nici cei care beau câte 3-4 cafele pe zi nu pățesc nimic.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Nu se intampla nimic, corpul uman este construit sa reziste la extrem de multe conditii. Cu toate astea, energizantele sunt enetgizante si nu cafele pentru ca contin mult zahar, ei asta ar putea fi o problema pe viitor, dar sa faci stop cardiac nu se va intampla din cauza energizantelor