| Căpşunăăă224 a întrebat:

Am şi eu o problemă, azi dimineaţă m-am trezit cu o măsea umflată. nu mă doare decât dacă apăs pe obraz. Din moment ce nu am dureri, pot să mănânc, nu am vrut să iau antibiotice. Eu cred că este de la curent, ieri chiar am stat numai în curent, erau toate geamurile deschise. Aveţi nişte remedii naturiste ca să se retragă mai repede? Nu de altceva, doar că e inestetică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Daca nu te duci la doctor si stai asa, o sa se treaca....la anul si multi ani.remedii naturiste nu sunt.ai grija caci infectia iti poate intra in sange, si o mierlesti.amavut un prieten care a murit din cauza asta.ai grija!