| gfc96 a întrebat:

am si eu o problema mai delicata, mi-a iesit la vreo 3 cm distanta de rect o biluta cat o boaba de fasole,aceasta biluta am observat-o de acum o luna,atunci era mai mica, dar acum e mai mare, cand o apas ma doare,sad
Sincer nu stiu ce da fac.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.Sau daca stiti, sa imi zice-ti ce ar putea fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă acea "biluta cat o boaba de fasole" se află chiar la "vreo 3 cm distanta de rect" şi NU este chiar lângă orificiul an*al, atunci NU este vorba de hemoroizi externi!
Cel mai probabil, este vorba de un chist sad

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist proctolog!
Evident, întâi mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere la Proctologie!

Toate cele bune.

| AdeDm a răspuns:

Incearca un unguent impotriva hemoroizilor. Sigur asta trebuie sa fie. Dar cel mai bine, eu te-as sfatui sa te duci la un control medical, acolo sigur vei afla ce s-a intamplat si vei primi ingrijirea si tratamentul adecvat. Succes! happy