| CLAUSOFART a întrebat:

Salutare. Am de ceva timp un fel de galma mica, cam cat o boaba de fasole in gat. Chiar aproape pe mijloc.Nu ma doare, se simte doar la palpare si se misca daca apas cu degetul. Am crezut ca imi trece dar imi ridica niste semne de intrebare. Nu fumez, joc fotbal in fiecare saptamana si sunt sensibil la curent si frig. Aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ai o amigdala umflata (amigdalita). Se poate trata cu medicamente (daca mergi la doctor). Mie mi-a tratat-o strabunica mea cu petrol lampant (un pahar) si o lingura de sare. Am facut gargara si nu mai am probleme. Dupa acele guri de gargara a mai ramas ceva si dimineata si seara imi badijona umflatura (2-3 zile). Acum sunt batran si nu mai am nimic si daca mananc inghetata si iarna. Oricum este bine sa nu te operezi. Amigdalele sunt un scut pentru inima. Daca totusi este obligatoriu n-ai ce face! Oricum, mergi la medic intai.

| T0T a răspuns:

Ala e marul lui Adam toti il avem desteptule. Probabil daca nu te referi la asta poate ai vre-un ganglion. Du-te la medic.

| CLAUSOFART explică (pentru T0T):

Prietene... culcate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
ar trebui sa consulti un medic daca nu este doar marul lui Adam care creste la baieti in timpul pupertati dar, in orice caz ar trebui sa consulti un medic pentru a evita complicatiile.
O zi buna.