| Silentmode a întrebat:

Am tenul sensibil si in fiecare seara (de 3 saptamani) dupa curatare ma dau cu putin ulei de masline, pe fata. Este bine? Daca nu este bine sa repet asta zilnic, spuneti-mi de cate ori pe saptamana sa repet masca cu ulei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Duchess a răspuns:

E foarte bine, uleiul de masline e excelent pentru ten. Eu spun sa il folosesti in fiecare seara pentru ca are doar efecte benefice happy

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Uleiul de masine este exfoliant pentru ten si maini. Aplica pe piele un strat generos de ulei de masline, dupa care freaca cu zahar sau sare grujoasa si la urma clateste cu apa calduta.

| ElenaSA a răspuns (pentru ElenaSA):

Uite si alte lucruri despre uleiul de masline: http://www.eva.ro/......ul-cremei/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Netezeşte ridurile fine, ajută tenul cu tendinţă acneică, hidratează foarte bine tenul, fiind perfect pentru tenul deshidratat, ajută la îndepărtarea impurităţilor, hidratează intens buzele crăpate.
Faci o masca săptămânală cu avocado şi ulei de măsline
Avocado are un conţinut bogat în vitamina C şi A, dar şi în acizi graşi care previn apariţia prematură a ridurilor. Pisează o jumătate de avocado şi amestecă-l cu puţin ulei de măsline (sau ulei de avocado presat la rece) şi aplică această pastă pe tenul proaspăt curăţat de impurităţi. Lasă masca să acţioneze 15 minute, după care îndepărtează cu apă călduţă.
Te pup!

| DinPlante a răspuns:

Este ok sa folosesti uleiul de masline pentru fata dar la cateva luni poti sa-l schimbi. Exista atatea optiuni pe piata (ulei de struguri, ulei de jojoba, ulei de crin alb, ulei de migdale, etc) incat este pacat sa nu te bucuri de beneficiile fiecaruia (bineinteles, in functie de tipul tenului)