| mg3rdwish a întrebat:

Buna TPU! Am un smartwatch cu curea din silicon neagra, care dupa o perioada de purtare a inceput sa ma deranjeze. Mi s-a inrosit pielea si a inceput sa se decojeasca la mana unde il purtam toata ziua. Initial am crezut ca e vreo bacterie si am tot incercat sa spal cureaua cu sapun si apa. Am dat inclusiv cu dezinfectant pe ea, dar fara niciun rezultat. Aveti idee de la ce anume as putea sa patesc asta? Am mai avut ceasuri cu curea din silicon, deci nu ar trebui sa fie vreo alergie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

S-ar putea sa fi alergic la un compus din curea ( cu care e tratat ceasul ). Sau pur si simplu, fiind si vara, ai facut o iritatie urata pentru ca pielea de sub ceas ( mai ales daca e strans rau ) nu respira. Lasa-l mai slab si spune-mi daca mai faci iritatie

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Si eu am un ceas cu curea de silicon si tot asa mi se irita pielea. Incearca sa il pui la cealalta mana sau du-te la un dermatolog sa vada de ce ti se irita

| healerdx7 a răspuns:

Felicitari, ai descoperit si tu unul din dezavantajele purtarii ceasurilor smart.
Pur si simplu pielea noastra nu e facuta sa avem ceva strans in mod continuu. Daca iarna nu se observa prea bine, vara cand se aduna caldura cu umezeala cu transpiratia mainii, in functie de cat de sensibil e omul respectiv, apar astfel de reactii.

Si uite de asta nu port ceas smart. Am probat 5 minute, am vazut ca nu ma impac cu faptul ca trebuie tinut nenatural de strans pe mana pentru ca senzorii sa functioneze in parametrii optimi si l-am returnat. Iti recomand acelasi lucru.