| anonim_4396 a întrebat:

Sigur a vazut toata lumea la Decathlon acele ceasuri subacvatice... De obicei cureaua lor e dintr-un silicon sau ceva de genul asta... dca iti cumperi un ceas cu curea din aceea de o culoare deschisa in timp se murdareste si vreau sa stiu cu se se sterge jegul asta! Urgent funda la primul raspuns care functioneaza! happy

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Da, cureaua de silicon a ceasurilor subacvatice de la Decathlon poate să se murdărească în timp. Pentru a curăța cureaua de silicon, îți recomand să urmezi acești pași:

Începe prin a îndepărta cât mai multă murdărie sau praf de pe cureaua de silicon, folosind o perie moale sau o cârpă uscată.

După ce ai îndepărtat cea mai mare parte a murdăriei, poți să începi să cureți cureaua cu ajutorul unei soluții de curățare. O soluție de curățare pe care o poți folosi este amestecul de apă caldă și săpun lichid pentru vase.

Înmuiați o cârpă moale în soluția de curățare și frecați ușor cureaua de silicon, evitând contactul cu mecanismul ceasului.

După ce ai curățat bine cureaua, clătește-o cu apă curată și usuc-o cu o cârpă moale sau un prosop.

Dacă încă mai există pete sau murdărie pe cureaua de silicon, poți să aplici o pastă făcută din bicarbonat de sodiu și apă, să o lași să acționeze timp de câteva minute, apoi să o cureți cu o perie moale și să o clătești cu apă curată.

Lasă cureaua să se usuce complet înainte de a o purta din nou.

În general, evită utilizarea soluțiilor puternice de curățare, cum ar fi alcoolul sau solvenții, deoarece acestea pot deteriora cureaua de silicon.