| MihyProGamer a întrebat:

Buna TPU...
As avea nevoie de niste laxative bune, care sa isi fac efectul instant. Nu vreau dulcolax sau chestii care functioneaza peste noapte. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este recomandata consumarea unor laxative rapide, fiindca sunt foarte periculoase!
Daca cineva are constipatie, un laxativ "rapid" poate duce la perforarea stomacului /intestinelor, iar pacientul poate muri in foarte scurt timp!

| Violleta2022 a răspuns:

Iti sugerez sa iei 5gr de vitamina C, odata!
Singurul efect secundar al vitaminei C cand il iei in supradozaj, este sa provoace un scaun diareic. Nu te speria ca nu provoaca diaree, doar 1 singur scaun, eliminand practic surplusul de vitamina C.
Intamplarea face sa fii descoperit asta de la un medic integralist, care recomanda tratmentele cu vitamina C in doze mari. Eu am aplicat-o cu succes mamei mele, care sufera de constipatie cronica si a functionat intotdeauna.
Vezi ca se gasesc in farmacii pastile de vitamian C de la 250mg la 1000 mg.
Nu cumpara dojaz mic, ca-i ineficient si inebunesti sa iei 20 de pastile de cate 250mg ca sa faci 5 grame.
Cumpara de cele de 1000 mg (=1 gram) ca sa iei doar 5 pastile odata. In decurs de 1 ora, vei avea un scaun de urgenta si atat. Totul reintra in normal.
Frumusetea sitiatiei este ca, vitamina C nu are efecte negative asupar corpului si nici nu creeaza dependenta, putand fii folosita cu succes zilnic, sau pcazional.
De atfel, poti lua 5-10 grame de Vitamina C pe zi, daca iei cate 2 grame, la fiecare 3 ore, fara sa provoace vreun scaun diareic, fiind recomandat in cazuri de raceli, gripe si sistem imunitar scazut.

| gemeni6226 a răspuns:

Siropul concentrat de afine sau de visine.2-3 pahare (cu apa dizolvat bineinteles) efect garantat.

| WhiteLife a răspuns:

Daca ai o farmacie non-stop cere un purgativ, daca nu caută pe net purgative și vezi daca găsești ceva ce ai prin casa. Sau încearcă la supermarket un ceai laxativ pe care îl bei într-o cantitate mult mai mare (nerecomandat).

| Osneros a răspuns:

De dragul informării corecte, vitamina C este eliminată de rinichi, deci prin urină. Nu recomand supradozajul, indiferent că sunt vitamine, antibiotice sau altele.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Uneori o simpla ceasca de cafea e suficient