| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa ma lamuriti si pe mine in legatura unor lucruri despre menstruAtie cum ar fi de ce toata lumea spune ca este ca o povara si este rau cand iti vine si ce alte transformari sau schimbari sa intampla dupa venirea menstruatiei.multumesc:*^^dau funda pentru cine ma lamureste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ZOZOKid a răspuns:

Cand iti vine menstruatie este nasol pentru ca ai crampe. De multe ori poti avea si dureri de cap si te poti simti foarte obosita si rpost dispusa. Dupa ce iti vine menstruatia, incepi si tu sa te dezvolti, sa te transformi intr-o domnisoara : cresti in inaltime intr-un ritm mai rapid, iti cresc sanii, ti se schimba un pic vocea, iei forme mai feminine etc.

| Solanoo a răspuns:

Fi atenta! Cand iti vn ciclu/menstruatia se zice ca esti pe stop. In acel moent nu ai voe sa te culci cu nici un baiat si sa faceti... Cand esti pe stop bei multa apa, te doare rau burta si trebuie sa te speli mai des. Dar stai linistita trebuie sa iei avolcalmin/nurofen/paracetamol o sa iti treaca! Si bea mult lapte! Sper ca te-am ajutat!:X:Xkissfundita! Daca vrei da-mi un mesaj si iti dau id meu! Te pup si bafta!love struckkiss

| SteefAnia a răspuns:

Toata lumea spune ca este o povara pentru ca nu poti face lucrurile care iti plac. De exemplu nu poti merge la piscina, nu poti face sport, nu poti alerga etc. big grin Alte transformari sau schimbari se intampla dupa venirea menstruatie pentru ca menstruatia de cele mai multe ori este prima "etapa", sa spun asa, in dezvoltarea ta. Te`ai lamurit? :*