| cristian_4833 a întrebat:

as vrea sa stiu e drept ca pestele ajuta la functionarea creierului mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Carnea de peste contine fosfor, un mineral care printre multele si importantele lui roluri in organism, il are si pe acela de a facilita transferul impulsurilor nervoase.
Vezi aici ce contine carnea de peste si beneficiile consumului ei de 1-2 ori/saptamana : http://www.bioterapi.ro/......crele.html

5 răspunsuri:
| Eva a răspuns:

Da! pestele contine fosfor iar fosforul stimuleaza activitatea creierului. Asa se spune.

| Eva a răspuns:

@cristian, nici eu nu vreau funda. Mai ales daca a facut Kronstadt ceva pe ea, indiferent ce.

| HabarNuStiu a răspuns:

Somonul mai exact e pestele care ajuta la o functionare mai buna a creierului pentru ca, contine Omega 3 si acizi grasi, dar pentru a vedea rezultate trebuie sa consumi cel putin 300 de grame de somon pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, iti pot spune sigur, ca datorita consumului de carne de peste se imbunatateste capacitatea de memorare a creierului.
In al 2-lea rand, cauta pe net, fiindca Internet-ul geme de informatie.
In al 3-lea rand, fac ceva pe funda ta!

| tracicus a răspuns:

Da, ajuta, dar pestele rapitor de balta (stiuca, salau, somn, biban) nu e indicat sa fie consumat prea des