| Misa09 a întrebat:

Buna TPU, aseara m-am ars cu placa de par, aveti idee cum sa tratez rana sau "arsura"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pune miere de albine peste arsura, daca arsura este pe fata sau gat. Daca este in cap, mie teama ca trebuie sa mergi la farmacie sa ceri ceva pentru arsuri (ai o selectie mai jos, de unguente).
Mierea de albine este un antibiotic si antibacterial natural f puternic.
Aloe vera gel - daca ai planta in casa, se taie frunza sis e scoate gelul, care se pune direct pe arsura, apoi se bandajeaza rana.

De la farmacie poti cumpara una din cremele de mai jos:

- Dermazin 10mg/g
https://cdn.contentspeed.ro/......977096.jpg

-Cicatrizin
https://www.tisfarmaceutic.ro/produs/cicatrizin-unguent/

1 răspuns:
| CrIsTiNaAlE a răspuns:

Crema de galbenele cu miere de la farmacie, este fooarte Bună și ieftină. Aveam mâinile crapate de îmi curgea sânge. Si crema aceasta m-a ajutat