| hiddenlove a întrebat:

Buna TPU astept raspunsuri urgent... sad asta seara am observat o capusa exact pe mijlocul gatului la catelul meu mentionez ca este bichon se spune ca rasa lor este cea mai sensibila i-am smulso am fost totul ok deci cand am scos-o m-am uitat era cu cap cu tot corpul si mai si misca straight face era intreaga nu a ramas nimic in catel oribil.asa in fine am aruncato la toaleta si am tras apa... nu a ramas nici pic de capusa pe el dar locul de unde am smulso a ramas o gaura i se vede carnea o gaurica mica de 2-3 cm acum a trecut o ora si s-a umflat locul acela.straight face ce pot face? sa inflamat? necesita vizita la veterinar cand era mai mic la cateva luni 3 sau 4 era full de la pers de la care l-am luat si tot asa i le-am smuls acasa si na avut problema a trecut destul timp de atunci dar acum nu stiu de ce s-a umflat e ceva grav? va rog astept raspunsuri cat mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| shnako a răspuns:

E normal sa se umfle, pentru ca i-ai facut rana. Daca se agraveaza, du-l la veterinar. La oameni, e bine dupa ce isi scot o capusa, sa o tina si in caz ca ai ceva, doctorul poate vedea ce ti-a facut (pot aparea boli grave precum Lyme). Daca n-ai aruncat-o, o poti pune intr-o punga si daca cumva trebuie sa mergi cu el la veterinar, sa o duci.