| Puff9222 a întrebat:

Catelusul meu are 3 luni si o saptamana, l-am lasat prin gradina zilele trecute si i-am descoperit o capusa. Disperata, am smuls-o de acolo, iar acum e putin rosu in zona aceea si are ca o cojita, banuiesc ca de la intepatura ce se regenereaza. Maine ma duc la veterinar sa-l deparazitez extern cu Frontline, nu are niciun simptom ca ar fi bolnav. Credeti ca i s-ar putea intampla ceva? Daca i-au ramas niste picioruse in piele de la capusa se poate intampla ceva rau? Va rog astept pareri

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Buna!
La unul din ateliere avem un motan (de fapt e al unei familii sarace din zona), care are prostul obicei de a dormi oriunde, mai ales in iarba. Odata pe saptamana scot de pe el capuse, de mai bine de un an, si n-a patit nimic. Raman acele pete rosii, probabil raman si bucatele din capuse, dar pana in prezent e sanatos. Din cate am inteles, capusile care au si rosu pe ele, pot avea acel virus (am gasit si de alea pe el), cele negre cica ar fi inofensive.

6 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Eu cred ca a ramas acolo capul capusei. si al meu a avut multe dar mereu l-am dus la medic sa o scoata si s-a vindecat mereu frumos fara niciun semn absolut! este ceva in neregula sigur la bubita aceea. du-l repede la medic! borelioza nu cred ca are... mai rare cazurile! doamne fereste

| KaterinaPetrova a răspuns:

Si nu il mai lasa in iarba inalta! ia o lesa si un ham si scoate-l mereu tu tinut. cainilor le place f mult iarba inalta. eu stiu ce patesc cu al meu. mi-a luat si 3 capuse intr-o zi straight face

| JohnnyBi a răspuns:

Capusa daca nu ii scoti acul din piele se regenereaza complet. daca tu ai rupt capusa, dar ai lasat acul in corp, se va reface in intregime. este o insecta tare nenorocita. cel mai bine e sa le arzi, dar nu sta cainele langa foc (cu tigarea e o idee).

| mihai69 a răspuns:

Din căpușă în piele rămâne capul. Mergi urgent la medic, trebuie administrate antibiotice, făcut analize pentru a vedea dacă nu a luat borelioză și scos ce a mai rămas acolo - poate face o infecție destul de urâtă.

| DiCaprio66 a răspuns:

Salut.
Animalele sunt cum s-ar putea spune ''imune'' la capuse cel putin cainii. O sa fie bine cainele!
Sper ca te-am ajutat! BAFTA!

| elecronistu a răspuns:

Parerea mea este ca raspunsu ti-l da doctoru
oricum nu pateste nimic