| RAULIKESN1 a întrebat:

Azi m-am apucat din nou de fotbal, si am observat ca rezistenta mea fizica este foarte slaba, am facut fotbal de performanta acum 2 ani,dar clubul la care am fost s-a desfiintat si m-am lasat,acum m-am apucat iarasi la echipa locala, daca fac 2 sprinturi de 50 de m sunt gata abia mai respir, am 16 ani, 69 kg si 1.74. As dori si o metoda prin care sa ma las de tigari,pentru ca stiu,si tigarile afecteaza rezistenta mea...dau funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cosmin655 a răspuns:

Pur si simplu lasale(definitiv, nu le redu)...la inceput o sa-ti fie greu dar dupa 3/4 saptamani n-o sa mai simti nevoia sa fumezi.In perioada asta:Scapa de obiceiuri care duc la tigari(ex daca bei cafea de dimineata..incearca sa renunti la ea un timp).Nu sta cu persoane fumatoare deoarece ti se va face ''pofta''cand o sa ii vezi cu tigara in gura.ATENTIE!big grinaca reusesti sa te lasi un timp sa numai tragi nici macar fum...pentru ca fumul ala te va duce inapoi de unde ai plecat. Daca vrei poti lua ceva cu care sa le inlocuiesti(cum ar fi bomboanele mentolate).E greu la inceput(chiar foarte greu daca fumezi pachet la zi)dar o sa reusesti daca chiar vrei asta.Nu lua plasturi cu nicotina, tigari electronice sau nu stiu ce prostii(le vei lua degeaba). Succesbig grin!

3 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Vointa tata! Si eu sunt sportiv,ce-ti place sa fumezi? Nu va inteleg.
Ori tineti-va de ceva, ori faceti-o cu toata pasiunea si cat mai bine.
Vrei sa traiesti sanatos, sa arati bine fizic, sa fi ok psihic? Fotbal, iubire si totul va fi bine.