| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-am făcut o radiografie a coloanei lombo-sacrale (la recomandarea medicului de familie) și mi-a ieșit tendință la rectitudine in regiunea lombo-sacrala.

Ce înseamnă asta? MF mi-a recomandat gimnastica medicala și atât...chiar atât.

P.S: am 15 ani, și sunt ușor subponderal, dar cu activitate zilnica moderată(mers o ora, plimbări activități casnice)

Mă va afecta asta in viitor, fiindcă nu vreau sa fac gimnastica, avand in vedere că nu sunt sedentar, dar nici AINS-URILE nu-si mai fac efectul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Coloana vertebrala are patru curburi: cervicala, toracica, lombara si sacrala. Se poate intampla ca oricare din aceste curburi sa se "indrepte", adica devine rectilinie, stricand echilibrul existent intre curburi care face ca omul sa poata sta drept.

Simptomele sunt: aplecare in fata a capului, pierderea echilibrului, durere de picioare/spate.

Se poate trata prin fitness, ridicare de greutati si exercitii aerobice. Daca nu faci sport, conditia se agraveaza progresiv.