| GDragon a întrebat:

Buna, TPU! Cat este de nociva munca noaptea? Eu fac munca de birou noaptea si cu ajutorul unei cantiati mici de cafea sunt ok pana dimineata. Exista riscuri pe termn lung atata timp cat eu ma simt bine? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cercetatorii spun ca multi ani noaptea creste riscul de cancer sau atac cerebral - cardiac. Sau peste 55h saptamanale nocturne reduce viata intre 66 si 74 ani. Si asa in ro indiferent ziua sau noaptea tot aia e. Ziua ai mai mult stres cu toti oamenii sau depinde de activitate. Si eu lucrez noaptea pentru ca e mai relaxant pe tir. Nu stiu cat apuc sa traiesc sau daca prind cel putin 60 laughing am multe pe cap si ma enervez din orice chițibuşeală

| Violleta2022 a răspuns:

Munca de noapte pe termen lung iti afecteaza psihicul si buna functioanre a organele interne.
Noaptea, doar cand dormim intre orele 10 si 2 se produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina.
Pe termen lung, daca nu dormi intre aceste ore, acesti hormoni nu se mai produc, iar creierul incepe sa dea rateuri, facandu-si aparitia mici probleme de sanatate, incepand cu oboseala psihica, lipsa de concentrare, anxietate, stari de panica, paranoia, diabet samd.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista riscul sa ai probleme cu tensiunea, concentrarea, dar pe termen lung, dupa cativa ani.

| Legion7X a răspuns:

Eu fac schimbul 3 și muncesc noaptea. chestia este că mă mișc, dar tot se mai simte puțin. Vreo 2 cafele ajung. Uneori nici alea nu îți mai fac efectul. laughing