| visan321 a întrebat:

Salutare tuturor, de curând m-am angajat la un job care nu prea îmi permite somnul de noapte, mai exact programul fiind de la 4 dimineața până la 8 dimineața, iar apoi 4 după amiaza pana la 8 seara, uneori 10 seara. Așadar as avea de dormit doar 2-3 ore pe noapte, iar după aceea ziua undeva la 6 ore, de când lucrez aici ajung acasă pe la 10-11 seara, iar după ce îmi termin toate activitățile necesare ceasul bate spre ora 1 dimineața, deci în majoritatea nopților nu dorm deloc, vreau sa știu dacă exista vr-o problemă dacă nu dorm noaptea și recuperez ziua, asta afara de duminică când pot dormi normal 7-8 ore, țin sa precizez ca sunt o persoana activa, de fiecare data când ma dau jos din pat fac dus cu apa rece, beau o ceșcuța de cafea și ii dau bataie la locul de munca la foc automat, de o săptămână de când nu dorm noaptea țin sa menționez ca pe parcursul dimineții 4-8 când lucrez nu simt nici o afecțiune, fără starul de oboseala, fără privire intetosata, fără usturime la ochi, memoria și mișcarea sunt în stare normala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca de obicei cand ajungi de la servici acasa, oamenii responsabili, au si alte treburi de rezolvat in viata lor personala, cum ar fi : gatit, spalat, curatat, facturi, etc... Si daca mai esti si singur, e mai aiurea, pentru ca asta iti ocupa tot timpul liber. programul lui e destul de complicat. pe langa gestionarea orelor de somn pe care uneori le poti sari, pentru ca nu poti dormi chiar la comanda de fiecare data, mai are de gestionat si viata lui sociala/personala. Si din nou, daca esti singur, e mai complicat.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ajungi al 10 noaptea acasa, de ce nu dormi imediat?
Cele 2 ore noaptea, cand zici ca faci altceva, este indicat sa nu le mai faci deloc, ci sa te culci imediat cum ai ajuns acasa, fiindca somnul de noapte este extrem de important pentru creier si regenerare organelor interne.

Vei vedea ca vei da din ce in ce mai putin randament si te vei simti din ce in ce mai rau, fiindca orele de noapte nedormite, afecteaza creierul si organele interne.

| visan321 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca am și eu viata personala, trebuie sa mănânc, sa fac un duș, sa îmi calc haine pentru dimineața la ora 3-4 ca nu se fac singure, crezi ca intenționat form 2 3 ore in loc de 4 sau 5?

| Violleta2022 a răspuns (pentru visan321):

Tot ce ai de facut le poti face ziua, cand te trezesti, noaptea fiind vital sa dormi cat poti de mult, ca sa nu-ti imbolnavesti creierul si organele interne.
Ti-ai ales orele taman pe dos, de aceea ai inceput sa ai probleme de sanatate si nu glumesc, chiar trebuie sa dormi noaptea.

| visan321 explică (pentru Violleta2022):

Pai dacă eu ajung la 8 dimineața acasă și la 3 sau 4 după amiaza întru iară la munca? Ce pot face în orele alea decât sa dorm ca sunt rupt de oboseala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru visan321):

Spui asa: "...iar apoi 4 după amiaza pana la 8 seara, uneori 10 seara"
Asadar poti sa dormi de la 9 sau 10 seara, pana la 3 dimineata, ca de la ora 4 dimineata esti la munca.
Ar fi suficiente ore de dormit, daca ti-ai da silinta sa faci ce trebuie pentru odihna creierului si a corpului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce nu te culci cand ajungi seara acasa ca sa dormi noaptea?

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De la 8 dimineata pana la 4 dupa amiaza are destul timp de rezolvat toate lucrurile de om responsabil...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

Pai si de dormit cand? Trebuie sa mai si dormi. El ajunge acasa la 8 dimineata, dar el pana atunci a fost la munca.

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cat mai mult noaptea atunci cand organismul are nevoie

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

Singura lui solutie e sa-si schimbe locul de munca sau programul delucru daca e posibil, daca nu poate sa-si gestioneze viata in felul asta.

| visan321 explică (pentru suntserios):

Deci sa înțeleg ca eu când ajung la 8 dimineața după munca cu 3 ore dormit noaptea sa ma apuc sa mai muncesc si mai mult, nu sa ma odihnesc, am înțeles

| visan321 explică (pentru suntserios):

Unii mai avem și alte lucruri importante de făcut în afara muncii la servici

| visan321 explică (pentru StoicAnalysis):

Singurul om care a înțeles exact, ceilalți nu cred ca s au confruntat vreodată cu asa ceva și vorbesc din auzite, dacă ar fi după ei, eu nu ar trebui sa îmi gătesc, sa îmi calc haine, sa ma spăl, sa mănânc, ci doar sa dorm și sa muncesc ca un robot... Din păcate locul de munca nu îmi permite schimbarea programului, iar de părăsit nu ma gândesc prea devreme pentru ca sunt plătit extraordinar de bine la un job în care munca fizica moderata e acompaniata de șefi care muncesc cu noi, colegi blânzi și ascultători... Singura soluție va fi sa ma adaptez, 2-3 ore pe noapte +4-5 pe zi, asta va fi rutina.

| suntserios a răspuns (pentru visan321):

Pai nu ai înțeles. Că dacă ai dormi după tura de noapte în loc să faci altceva nu ai mai dormi doar 3 ore noaptea

| visan321 explică (pentru suntserios):

Pai omule, eu nu trebuie sa mănânc sau sa ma spăl?

| suntserios a răspuns (pentru visan321):

Iti ia 15 min sa te speli, 15 sa mananci.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca de obicei cand ajungi de la servici acasa, oamenii responsabili, au si alte treburi de rezolvat in viata lor personala, cum ar fi : gatit, spalat, curatat, facturi, etc... Si daca mai esti si singur, e mai aiurea, pentru ca asta iti ocupa tot timpul liber. programul lui e destul de complicat. pe langa gestionarea orelor de somn pe care uneori le poti sari, pentru ca nu poti dormi chiar la comanda de fiecare data, mai are de gestionat si viata lui sociala/personala. Si din nou, daca esti singur, e mai complicat.

| doctorandus a răspuns:

Dap, daca poti dormi bine ziua, nu e nicio problema. Importat e sa dormi circa 8 ore din 24.

| doctorandus a răspuns:

Faptul că masturbarea e benefică nu e o opinie personală, ci ăsta este consensul medical.

Și da, am auzit și eu ideea că dacă nu dormi noaptea nu mai poți recupera. Până la proba contrarie o consider superstiție. De ce? Copiii și adolescenții sunt programați genetic să nu doarmă noaptea. Faptul că părinții îi silesc să doarmă e contra naturii. Știu că au obligații sociale, dar tot contra naturii rămâne.

| dullcat a răspuns:

Dupa o saptamana nu ai cum sa vezi efectele negative, insa dupa un an sau cativa vei incepe sa le simti din plin.

De citit:

https://www.medicover.ro/......1141,n,288

| KovacsB a răspuns:

O sa imbatranesti mai repede si o sa ai mii de probleme, somnul de noapte nu poate fi inlocuit.

| doctorandus a răspuns (pentru KovacsB):

Citat din Elena Ceaușescu: Dovada, dovada!

Dă o trecere în revistă sistematică indexată pentru MEDLINE care susține ce susții tu.

| doctorandus a răspuns (pentru KovacsB):

A da, ca fapt divers: eu dorm uneori ziua și uneori noaptea. Și mi se zice că arăt cu zece ani mai tânăr decât sunt.

| KovacsB a răspuns (pentru doctorandus):

Daca matele esti ignorant sau daca iti petreci noptile altfel nu ma intereseaza.Pana nu demult sustineai ca masturbarea este benefica si nu are efecte adverse.Ce sa zic este o ocupatie perfecta noaptea in loc sa dormi.