| ciakloverx a întrebat:

Ce anticoagulant se foloseste pentru taieturi? De exemplu atunci cand te tai pe mana si nu vrei sa ti se opreasca sangerarea, ce faci?

Tema de studiu la biologie, oameni buni, sa nu credeti ca ma tai!

Funda! Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Anticoagulantele sunt substante medicamentoase sau naturale care se opun coagularii sangelui. Anticoagulantele sunt indicate pentru prevenirea si tratarea trombozelor (formarea de cheaguri) vaselor sangvine si a complicatiei lor principale, embolia (migrarea unui fragment de cheag care astupa un vas).
http://www.i-medic.ro/medicamente/heparina-solutie-injectabila

| mixxjim a răspuns:

E bine daca nu te tai, ca teme aici nu se fac laughing se pune sare de bucatarie, adica minunata clorura de sodiu - NaCl, opreste sangerarea aproape imediat. in plus de oprirea sangerarii distruge si bacteriile, deci si dezinfecteaza si, implicit, rana nu se infecteaza.

| ciakloverx explică (pentru mixxjim):

Era despre continuarea sangerarii, nu oprirea ei! Multumesc oricum happy

| MSandu52 a răspuns:

Pai nu stiu exact dar sper ca nu incerci asa cevalaughing