| aura23acp a întrebat:

ce pot face sunt racita, ma doare capul si am facut febra 39 cu 1, am in clasa colegi bolnavi de la care am luat raceala ce credeti sa mai ma duc la scoala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

In primul rand i-a pastile si bea multe lichide ca sa iti scada febra! Si mai bine stai 2-3 zile acasa pana iti revi pentru ca daca iesi afara mai rau ti se agraveaza si iti trece si foarte greu

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca ai temperatura de 39 grade, atunci e mai bine sa stai acasa, in pat, sa consumi multe lichide sub forma de ceai cu miere si lamaie, sucuri naturale, compoturi, sa iei antitermice (paracetamol alternat cu nurofen la 4 ore). Seara poti face baie fierbinte, cu sare mare, la picioare, apoi o frectie cu carmol, spirt sau otet indoit cu apa. In rest mult repaus si ...sanatate maxima!

| pwp a răspuns:

Clar nu te mai duce. O sa se agraveze mai tare.

| SabbySabbynutza a răspuns:

Buna.Eu zic mai bine sa stai acasa sa bei mult ceai cald si sa stai intinsa in pat.Nu te duce la scoala ca mai rau iti va fi. te pup:*

| aura23acp explică:

Multumesc pentru sfaturi

| AliceFreshLove a răspuns:

Aura. E o intrebare foarte simpla. Doar eu sunt racita la plamani...Iti iei medicamentele si te vindeci. Dupa nu mai ai nimic de pierdut. Daca iti este chiar asa de rau azi nu te duci la scoala si gata. happy Succes! (FUNDA?)