| RoxxuInna a întrebat:

Ce remedii pentru raceala stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva :

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) - vezi Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mult ceai cu lămâie și îndulcit cu miere naturală de albine, supă de pui, stat în casă la căldură, inhalant, o frecție cu carmol și fără baie generală.
Sănătate.
Pa, pa.

| danielaxyz a răspuns:

Theraflu

| Delicacy a răspuns:

Ceai din frunze de ceapă.

| Empathizer a răspuns:

Oscillococcinum - 3 doze pe zi, si ceaiuri calde cu lamaie, scortisoara si cuisoare. Daca ai peste 12 ani, tusesti si iti curge nasul, eventual faci si febra, merge sa iei ca medicamente BioFlu, 1 capsula de 3 ori pe zi. E simptomaticul perfect.
Iar daca febra persista peste 3 zile sau daca starea ta se agraveaza oricand intre timp, mergi fuguta la medicul tau.

| Teomari a răspuns:

laughing Raceala tine 1 saptamana cu pastile si 7 fara pastile.Deci cred ca ai inteles, insa poti bea multe ceaiuri si daca te doare gatul sa nu mai bei in niciun caz apa!

| Miruna83 a răspuns:

O aspirina + un ceai fierbinte cu multa lamaie! Daca are cine sa-ti faca un masaj serios cu esenta de menta...este minunat!

| Vampiritza97 a răspuns:

Miere+Lamaie=>Inareste sistemul imunitar
Paracetamol, Nurofen, Coldrex [.] pentru febra.
Sirop cu echinaceea pentru gatul rosu sau o pastiluta de faringoset, tantun verde [.].
Insanatosire gravinca scumpica! big hug :X

| Denissa_Deni_1998 a răspuns:

Paine prajita cu usturoi si mult ceai
sa stai in casa
sub plapuma sa transpiri sa elimini microbi
sper ca ti-am fost de ajutor

| Sorin_Bumba_1993 a răspuns:

Sall,daca nu e grav ia un paracetamol, ceai de menta, si stat in casa happy