| Ymela a întrebat:

daca ati luat somnifere(nu vreau raspuns cu da sau nu) cum le-ati putut capata? adica ati fost la medic si i-ati spus ca aveti tulburari de somn i nu puteti dormi sau cum ati facut rost de somnifere? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prea putini sunt atat de nebuni sa ia somnifere fara indicatia medicului, fiindca iti fac mintea franjuri daca sunt luate aiurea. Chiar si atunci cand ti le prescrie medicul, daca esti destept, limitezi la maxim utilizarea lor.
Daca ai probleme reale de somn si ai incercat toate metodele (mult sport, fara TV, calculator si telefon dupa 6 seara, trezit foarte dimineata si la ora fixa in fiecare zi, camera racoroasa si bine aerisita) atunci mergi si discuta cu un psihiatru. Nu iti va da, desigur, din prima somnifere, iti va recomanda intai niste masuri utile, iar daca acestea nu au efect, vei ajunge sa iei si somnifere

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca numai un medic ti le poate prescrie dupa un consult medical si niste analize medicale, sa vada de ce suferi si daca este cazul sa ti le prescrie, dupa ce-i enumeri absolut toate simptomele care le ai.
Nimeni nu se joaca cu prescrierea de somnifere!
Cat privesc tulburarile de somn, intai esti sfatuit sa iti corectezi orele de mers la culcare si sa incerci metode naturale, mai ales daca esti tanar.

| Donsavas a răspuns:

Somnifere iti administrezi cand ai probleme cu tensiunea pe fond nervos, atacuri de panica, agitatie inexplicabila, dureri corporale mari sau cand iti este frica si nu poti adormi din cauza asta. Au efecte adverse si induc dependenta in timp. Nu se elibereaza fara reteta de la specialist!
Poti incerca sa stingi luminile si sa reduci zgomotul cu cateva ore inainte de culcare, fara sa intrerupi procesul.

| Suntopisica a răspuns:

Pai...
Somniferele sunt de doua tipuri:
1. Somnifere bune, cu efecte, pentru cei care nu pot dormi deloc noaptea, cei cu insomnii, pe care i le da doctorul in urma unor consultari specifice si pe care le poti cumpara doar cu reteta.
2. Somnifere, care de fapt nu prea sunt somnifere, adica cele pe care le poti cumpara din orice farmacie fara reteta, insa acestea nu au aproape nici un efect.
Depinde de tine de care ai nevoie.

| Ymela explică (pentru Suntopisica):

Evident as vrea pe cele de calitate care chiar ma ajuta

| Suntopisica a răspuns (pentru Ymela):

Atunci te poti duce la medic si el te poate ajuta si ti le poate da (daca este cazul)