| Alexandrastefaniaualy a întrebat:

Daca beau ceai cu ghimbir si lamaie, de slabit din farmacie, are ceva daca pun putina miere?
Mierea ar putea sa afecteze procesul slăbirii precum zaharul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a răspuns:

Bineinteles,mierea este foarte sanatoasa.
Si nu, mierea nu afecteaza procesul de slabire
Mierea este foarte sanatoasa in combinatie cam cu orice aliment bogat in vitamine
Este foarte bine daca bei ceai de lamaie si adaugi niste miere.

| RAY a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Http://calorii.oneden.com/Calorii-Miere.html
http://calorii.oneden.com/Calorii-Zahar-brun.html

e tot acelasi lucru, in gat glucoza si fructoza se despart, glucoza vine metabolizata rapid, fructoza 50% vine metabolizata, 50% vine depusa ca testut adios, asa ca ba da afecteaza, trebuie subliniat faptul ca nimic nu afecteaza daca suntem in deficit caloric

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu sunt extrem de curios cum ar fi posibil ca ceaiul sa poate slabi, intrebarea e ce naiba sa slabeasca

| Mosotti a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa ai mai putine Kcal mancate decat ce arzi, altfel nu merge orice ai bea sau nu ai bea, poti sa nu bei ceai din ala, dar sa ai o dieta sanatoasa cu 1000 Kcal/zi si slabesti un 3-3, 4 Kg lunar. Daca bei din ala dar nu tii dieta, bei degeaba. Cu mierea, daca pui maxim o lingurita pe zi e ok, dar nu mai multe ca poate afecta fie si putin slabirea, poti folosi Stevia care e naturala si total fara calorii deci oricata ai pune, nu conteaza, e ca sarea. O fi sanatoasa dar in cantitate mai mare afecteaza slabirea. Si nici sanatoasa nu prea e, are indice glicemic mare ca si paine alba cam, urca glicemia brusc, pot apare episoade de hipoglicemie care sa provoace foame la o adica, deci nu e asa de...foarte sanatoasa, insa cum am zis maxim maximorum o lingurita pe zi.

Sanatatea de fapt sta in multe legume proaspete, fructe (nu mai mult de doua pe zi), carne slaba fripta, peste, paine integrala care are fibre si minerale, iaurt, lapte degresat, 3 oua pe saptamana, te poti lipsi de miere la o adica.
Ce dieta ai? Cum vezi tu procesul tau de slabire, cam cat vrei sa dai lunar jos?

| Bizon95 a răspuns:

Mierea e buna
iar daca esti total pe slabit si mananci numai lucruri care nu contin zaharuri, atunci TREBUIE sa mananci si ceva de gen miere, altfel glicemia poate sa ti-o ia razna si sa dai in probleme grave

| RoCkKiD a răspuns:

Poti sa pui ce vrei in el ca oricum nu slabeste daca nu tii regim pe langa ceaiul ala. Mai mult decat atat daca chiar ai impresia ca ceaiul ala te ajuta si bei 10 pe zi si aduni cat 1-2 lingurite de miere/cana de ceai o sa ajungi sa ai un aport de miere, implicit zahar urias.

Daca vrei sa slabesti fa sport si invata pe net cum sa-ti numeri caloriile pe care le bagi in tine incat sa fii in deficit.

| RobertMoon a răspuns:

Nu afecteaza niciun proces de slabire pentru ca bei degeaba ceaiul ala, nu are niciun efect. Eu obisniuiesc sa beau ceai din ghimbir radacina si lamaie proaspata si nu are nici macar efect laxativ sau diuretic. Daca vrei ceai de slabit incearca un ceai care are in compozitie senna, flori de nalba, paducel si chestii de genul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Mierea n.are zahar. Fructoza NU inseamna zahar. Zahărul este alimentul procesat de om si conform recentelor studii este foarte periculos, fiind hrana preferată a cancerului. Iar fructoza este produsul natural al fructelor. Dacă vrei sa slabesti trebuie sa creezi un deficit caloric organismului, nu bând ceaiuri. Astia-s fantezii pentru creduli.

| TheGentleman a răspuns:

Atenție la doză. Contrar credințelor, zaharurile din miere sunt identice cu cele din zahăr, putând provoca diabet, boli cardiovasculare și cerebrale. Mai multe detalii, aici: https://leapsadesanatate.ro/2018/09/15/mitul-mierii-de-manuka/

| Themoreyouknow a răspuns:

Ceaiurile pentru slabit sau lucrurile de genu nu au un impact in procesul de slabire. eventual bea ceaiuri ca sa inclocuiesti sucurile sau bauturile nesanatoase..si miere cu siguranta e mult mai ok decat zaharul