| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, dar de ce daca beau mai mult alcool ma doare in zona la ficat stomac cateva secunde? Si am baut doar doua beri si putin coiniac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Gabryel85 a răspuns:

E normal sa te doara de la alcool. Mai doare, uneori.

| AlinMrs a răspuns:

Deoarece in zona la ficat s-a facut pateu, 2 beri azi 2 beri maine si putin coneac si tot asa. Sper ca intelegi ce vreau sa spun, daca nu inseamna ca a inceput sa se atrofieze si altceva.

| mgtow a răspuns:

Nu esti obisnuita sau esti prea mica in varsta, bea apa purificata de izvor sa treaca. Mai misto e cand fumezi marijuana si vezi imaginea distorsionata cu sunete ciudate. Bautura nu ofera senzatii misto

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu băusem jb cu zahăr pudră și văzusem lumina albă deja )))) nu ma înțepat ficatul dar nu-mi mai simțeam limba de la jb cred ca amorțise ))))

Probalil ai exagerat cu alcoolul ma întreb eu de asta Tea înțepat acolo poți merge la medicul de familie săi spui probleme pe care o ai și-a colo iese totul

| Legion7X a răspuns:

Pentru că totul trece prin ficat. băutură, mâncare tot. Ai grijă cât bei. Toate se leagă ca lănțicul în zale.

https://www.humanitas.net/ro/wiki/anatomie/sistemul-digestiv/

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ficatul tau nu poate procesa atat de mult alcool cand esti inca in crestere si dezvoltare. Un copil nu are voie sa bea alcool, tocmai pentru ca ficatul lui nu poate sa-l proceseze.
3 beri si coniac este prea mult si pentru un adult, dapai pentru un adolescent.
Tu chair vrei sa ajungi in coma alcoolica, sau sa faci ciroza hepatica la anisorii astia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continuă și peste câțiva ani vei face cunoștință cu tata. Btw, tata a murit tot din cauza alcoolului.

| Invictusman a răspuns:

Nu mai bea draga ca te distrugi tu singura.

| Sofer a răspuns:

Interesant. Ultima data când am băut, ma luase cu amețeli și durere de cap. Asa se întâmplă când nu ești învățat/ă cu alcoolul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Două beri egal 100 ml de alcool. Puțin coniac, 50 ml. Total 150 ml.
E otravă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca alcoolul ajunge extrem de rapid la ficat, e tratat ca otrava si ficatul trebuie sa il metabolizeze in glucoza

| CodrutElian1990 a răspuns:

Atentie, ciroza. Berea este unul din cei mai mari dusmani ai ficatului, mai ales daca este asociata si cu alcool.