| anonim_4396 a întrebat:

de anul trecut de prin luna aprilie am inceput sa transpir foarte tare la fund si nu stiu ce sa fac fiindca indiferent ca stau jos sau merg transpir si ma supara destul de tare fiindca se imprima pe pantalon sau pe locul unde stau. Si trebuie sa port mereu pantalonii negri sau albi sa nu se vada transpiratia, ceva nu este in regula. Transpir si eu ca tot omul pe spate, la subrat, pe frunte dar la fund nu am auzit pe nimeni sa transpire in timp ce sta in pat sau merge. Aveti idee cum as putea remedia problema va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un lucru foarte normal si i se intampla oricui, poate unii nu dau importanta. Depinde si ce porti, daca e vara, daca stai pe scaune de plastic spre exemplu, sau de vinilin etc, si pielea nu poate respira.
A mai intrebat cineva asta, cred ca tot tu.
Sunt niste glandele sudoripare apocrine care te fac sa transpiri. Transpiratia aia este inodora, daca mentii o igiena corespunzatoare si te speli. Daca nu, o sa puti.
Glandele de la sub brat sunt alt tip de glande, care emana un miros specific. Pe internet o sa gasesti atat ca transpiratia la fund cat si cea de la sub brat miros amandoua. Asta ca sa vanda astia produse pentru asa ceva. Dar testeaza, si vezi cand iesi de la dus, dupa ce transpiri, daca miroase ceva. Atata timp cat pastrezi igiena corecta, n-ai treaba. doar n-o sa porti tampoane de femei. Ca esti barbat happy unii transpira mai mult altii mai putin, si depinde si de conditii.

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Ar fi bine să te adresezi unui medic specialist

| Gekk0 a răspuns:

Poate iti va suna stupid insa aceasta problema poate fi datorata si consumului de cafea. Bei cafea? Am un prieten care consuma in jur de patru cafele pe zi si transpira in continuu peste tot, in special la fund. Cand a eliminat cafeaua a incetat si transpiratia aceasta excesiva.

| Benyamin173 a răspuns (pentru Gekk0):

Sa stii ca se poate si mie mi se intampla sa transpir după ce beau cafea sau orice cu cofeină

| anonim_4396 explică (pentru Gekk0):

Eu nu consum cafea deloc si nici nu fumez si tot transpir.