| XyYx a întrebat:

De ceva timp ma doare talpa piciorului (cred ca osul acela din talpa, de la baza degetetelor, nu stiu foarte bine sa explic) desi nu m-am lovit, nu mi-am sclintit piciorul nu i-am facut absolut nimic. Nu mai pot purta deloc tocuri deoarece ma doare foarte rau in talpa atunci cand imi iau un pantof cu toc. Mentionez ca nu obisnuiesc sa port tocuri foarte des, doar la ocazii speciale (nunti, botezuri etc).
Mi se mai intampla si ca atunci cand merg foarte mult si am incaltaminte joasa incep sa se simta durerile.
Am fost la medicul de familie mi-a zis ca probabil din cauza articulatilor mi se intampla asa si mi-a dat o crema, dar nu a avut nici un efect. Ajutati-ma si pe mine cu un sfat va rog pana ajung la un medic ortoped. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Mi s-a intamplat si mie asta. Eu nu obisnuiesc sa port deloc tocuri, dar cum ai spus tu, la ocazii speciale gen nunta, botez, bal, etc, port. Deci am purtat tocuri ( nu prea inalte) la o nunta ( am dansat toata noaptea cu tocurile), iar peste 2 zile nu mai puteam sa merg de durere si la fel ca tine, ma durerea tot in zona aceea, si faceam naveta de 50 de km pana la facultate si simteam efectiv ca nu mai pot sa fac nici un pas. Nu am fost la medic, dar mi-am facut in fiecare seara masaj la picior ( la talpa) cu crema de gelbene si cam intr-o saptamana, doua mi-a trecut.
Sfatul meu e sa incerci si si cu masaj zilnic ( face minuni), dar daca te doare incontinuare sa te duci la un medic ortoped sa nu ai ceva rupt.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vin sa te masez la talpă? laughing