| iamthewildyouth a întrebat:

De ieri ma dor plamanii foarte tare si tusesc destul de des. Ce pot avea? E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonymousxD a răspuns:

Ai racit la plamani. poate ai pneumonie sau vreo raceala mai puternica. Sfatul meu este sa nu astepti pana se agraveaza ci sa te tratezi din timp.

| furios4you a răspuns:

Posibil sa racesti. ai grija. consulta un medic de specialitate si incearca sa respiri pe nas cand mergi afara, astfel aerul se incalzeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! si eu am tusit ca tine cam acum 3-4 saptamani am de cand mi-a trecut, dar eu tuseam sec si una dupa alta nu mai puteam sa ma opresc, dar nu ma dureau plamanii, decat burta ca se incorda la tuse si am luat un sirop de (echinaceea si propolis) si nu mai am problemehappy la tine nu stiu ce este dar mai bine te-ai duce la un consult ceva nu este bine sa te doara plamanii. Insanatosire gravnica! Succes!happy

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Repede la medicul de familie, o sa te asculte la plamani si o sa-ti spuna daca esti racita sau e doar o simpla viroza.De regula pneumoniile si bronsitele se lasa cu febra. Posibil sa te doara muschii intercostali si nu plamanii.Deci, noi astia de pe TPU nu avem cum sa stim daca esti racita la plamani sau nu. Fuguta la medic si nu mai astepta ( mai bine previi decat sa tratezi ). Sanatate multa si sa auzim numai de bine.

| andreyanul a răspuns:

Spune-mi esti fumatoare? Ca daca esti e normal asa ceva.

| Raniia a răspuns:

Da,este foarte important să mergi la medic,pentru consult medical, eventual dacă medicul consideră o radiografie pulmonară.O răceală netratată poate da complicatii grave. Mîine fiind zi liberă mergi la serviciul de urgentă, nu lăsa să se agraveze boala.

| iamthewildyouth explică:

Nu fumez.

| doctoressa a răspuns:

Probabil ai facut o pneumonie. Ar fi bine sa dai fuga la medic. http://www.i-medic.ro/boli/pneumonia