| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma nelinisteste. Am aflat ca prietena mea si familia ei sunt bolnavi cu plamanii. Prietena mea tuseste si uneori ii e rau. Petrecem destul de mult timp impreuna si am inceput de la un timp sa tusesc si eu. Imi e tare frica ca am luat boala si nu stiu ce sa fac. Va rog foarte mult sa ma ajutati! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Pentru linistea ta du-te la medic si ii explici ca ai fost in contact cu cineva care este bolnav cu plamanii.Pe langa aceasta medicul va mai insuma si urmatoarele informatii de la tine:ce simptome, semne de boala ai, iti face un test intradermic cu tuberculina iti face o radiografie a plamanilor si o analiza a sputei.In urma la aceste investigatii vei primi verdictul si te vei linisti.Iti doresc din tot sufletul ca nelinistea ta sa se transforme in pace!

| MirelaBianca a răspuns (pentru Raniia):

Multumesc...am sa merg la doctor pentru mai multe detalii :*

| Raniia a răspuns (pentru MirelaBianca):

Cu placere, numai asa vei putea elimina aceasta neliniste din mintea ta.Iti dores din toata inima in urma investigatiilor sa fie o alarma falsa, tu rosteste doar cu propria ta gura-totul va fi bine.O seara minunata!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medic pentru un consult, preventiv!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca prietena ta are TBC, este inconstienta din partea ei sa nu-ti spuna, aceasta boala este extrem de contagioasa. Insista, altfel iti pui viata in pericol.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

1. Un control medical.
2. Ce boala are prietena?

Sanatate!

| MirelaBianca a răspuns (pentru DraudeS):

Nu stiu sigur, deoarece incearca sa ascunda faptul ca e bolnava. Stiu sigur ca are ceva la plamani, aceasta boala o au mai multi din familia sa, iar acest lucru ma face sa cred ca ma pot imbolnavi si eu.

| DraudeS a răspuns (pentru MirelaBianca):

Buna seara!

Atata timp cat boala este necunoscuta nu-ti pot da un raspund nici cat de mic, din pacate.
Sincer sa fiu, nu-mi trece nimic prin cap o boala la nivelul plamanilor care poate afecta toata familia...ma depaseste.
Cel mai indicat, prietena ta sau nu, consulta un medic cat mai repede, sa-ti dai seama daca ai si tu acea boala sau nu, sa ti ofere tratament, etc.

Sanatate si tie si prietenei si familiei sale!