| AleeAlly a întrebat:

De o saptamana nu ma pot linisti daca am apendicita sau nu. Ma inteapa in partea dreapta dar nu mereu foarte rar. Si ma doare piciorul de la rotula in jos. Am fost acum 2 zile la ecograf pentru un chist ovarian dar la ecografie mi-a zis ca mi-a trecut. La ecografie nu se vedea daca am apendicita? Nu am avut greturi sau alte simptome. Perfect sanatoasa si vesela. Doar ca aceasta intepatura imi pune multe intrebari. Va rog sa imi raspundeti cei care stiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai apendicita. Durerea in apendicita este intensa si se intensifica progresiv, devenind greu de suportat in maxim 24 de ore de la debut. Durerea din apendicita nu iradiaza pe picior si mai ales nu sub genunchi (e si un test, durerea care iradiaza pe picior are probabil alta cauza). Iar lipsa poftei de mancare se instaleaza rapid, poate chiar inintea durerii. In plus, apendicita este o afectiune acuta, in care se ajunge la peritonita in cateva zile de la debut (1-3 zile de obicei)

| AleeAlly explică (pentru Brigaela):

Multumesc din suflet. Dar la ecografie poti vedea daca ai apendicita?

| AleeAlly explică (pentru AleeAlly):

Si in plus cand apas in partea dreapta exact pe apendicita nu ma doare absolut deloc.

| Brigaela a răspuns (pentru AleeAlly):

Da. Dar la tine nu exista nici cea mai mica suspiciune, nu ai absolut nici un simptom.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-ai apendicita.

| valy_9268 a răspuns:

Probabil faci sport, miscare, si muschi te inseapa daca nu ai greturi, daca ai avea apendicita, ai vomita, ai fi galbena la fata, tear durea tot timpul, nu tear intepa!