| koody a întrebat:

De pe 13 seara am facut diaree,m-am culcat bine,nu am bagat in seama.A doua zi si a treia zi am facut numai diaree cat a tinut ziua, de dimineata pana seara.Am luat furazolidon, am baut ceai de ment si sunatoare,am mancat usor (cartofi fierti,branza proaspata,o banana,pulpe fierte,pe gratar),ieri dupa ce am mancat o pulpa pe gratar am facut iar (de doua ori ieri)dar ma simteam bine (nu eram dezhidratata)dar ma durea burta tare (aveam crampe) pentru care am luat no-spa (ma simteam mai bine dupa ce luam pastila no-spa).Azi cand ma trezii am senzatie de voma,mancai un copanel fiert ca sa pot lua pastilele (furazolidon si no-spa)bine inteles cu ceai de menta.Ce am de nu ma mai lasa stomacu? mi-e frica sa nu ma internez daca merg la spital,va rog sa-mi spuneti ce sa fac si ce am.
Va multumesc, va pup!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Cred ca ai intretinut diareea prin ceea ce ai mancat.Cartofii fermenteaza in stomac si creeaza gaze.Bananele au fibre care te trimit la toaleta.Fibrele sunt contraindicate cand ai diaree.NU MANCA DULCIURI SI LUCRURI DULCI INCLUSIV FRUCTE.Mananca paine prajita sticks-uri, grisine, covrigei simpli.Cam atat poti sa mananci si bea ceai de menta in continuare si iti recomand Saprosan, adica la mine isi face efectul imediat. Daca dupa inca 5 zile mai ai diaree, sau intre timp vomiti mergi la spital, poate sa fie o boala infectioasa.Ah, sa nu uitam BEA MULTA APA CAM 0.33 ML/KG +1.5-2 L DE APA, deoarece te deshidratezi.

| jmekerashu a răspuns:

Copănel la diareie nu e cel mai corect lucru. Uite aici un regim alimentar - http://www.i-medic.ro/diete/regim-alimentar-pentru-diaree

Din câte știu eu nu e nevoie să mănânci ceva înainte de a lua furozolidon.

| public999 a răspuns:

Buna kody,
daca de atatea zile ai si nu iti mai trece, ar fi recomandat daca ai vizita un doctor, cred ca el cel mai bine te-ar ajuta decat noi toti :)
Dar, daca tot nu vrei sa mergi la doctor, eu iti recomand sa citesti acest articol http://www.sanatatebio.ro/10-remedii-naturale-impotriva-diareei/
Sper sa te ajute si sa iti treaca cat mai curand!
Multa sanatate;)