| KhaleesiZetyn a întrebat:

De pe la 10-11 ani au început sa îmi apară cosuri pe fața. La început erau puține, dar s.au înmulțit destul de repede. Bine înțeles că am luat masuri și am consultat un dermatolog care mi.a prescris Eryfluid și cu încă o crema. L.am folosit ceva vreme, dar pot sa spun ca nu a dat rezultate miraculoase. Apoi am încercat tot felul de măști naturiste, dar degeaba. Acum folosesc Zineryt, dar deși sunt la începutul tratamentului, nu văd ca ar da rezultate. Au trecut câțiva ani de când mi.a părut prima acnee, și acum am fata plina. În special nasul și fruntea. Nu stiu ce sa mai folosesc... pe lângă faptul ca am moralul la pământ și mă simt complexata. Va rog sa mă ajutați cei care știu prin ce trec! Ce as putea încerca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Daca ai spus ca esti la inceputul tratamentului, mai asteapta, ca poate dureaza ceva pana cand vor aparea rezultatele date de acea crema pe care o folosesti in prezent, daca tot vezi ca si acea crema nu da rezultate, mai bine mai du-te inca o data la un dermatolog, de data aceasta la unul mult mai bun decat cel la care ai fost inainte si explica-i prin ce ai trecut si toate cremele pe care le-ai folosit, poate el o sa gaseasca o solutie mult mai buna care ar putea sa te ajute.

| Kandia15 a răspuns:

In primul rand cosurile nu trec peste noapte. E un proces de lunga durata, iar mastile naturiste nu prea ajuta(cel putin pe mine nu m-au ajutat). Tine inca tratamentul.Si eu am fost la dermatolog si am folosit mai multe creme. Duac gel am folosit ( imi apareau cosuri de la el pentru ca scotea afara toata mizeria), dimineata bionect sau calcifate (o data bionect, ziua urmatoare calcifate). Iar acum folosesc o solutie preparata in farmacie si pot spune ca deja am fata mult mai curata (l-am folosit doar de 4 ori pana acum). Stau cu el pana dimineata, iar dimineata dau jos solutia de pe fata. Din pacate nu stiu cum se numeste. E alba, are un miros de alcool (cred). La mine e pusa in sticla din asta http://1.bp.blogspot.com/......_1649.jpg. Chiar as fi vrut sa stiu cum se numeste, dar nu scrie pe sticluta. Poti intreba dermatologul. Sau cel mai bine ai incredere in el, caci un tratament nu va merge pentru toti.Iar daca un tratament nu va merge pentru tine, el/ea iti va da altceva. Si nu te mai simti complexata in legatura cu ceva ce toata lumea are la un moment dat in viata. Accepta-te cum esti, nu lasa niste cosuri sa te doboare. Oricum o sa scapam de ele dupa ce trecem de pubertate