| GeannyCatty a întrebat:

deci uita'ti....am aflat azi, dar nu stiu daca e adevarat ca o amica de-a mea are giardia, boala acea cu viermi intestinali, si fratele ei are. Si cica acum o saptamana a fost vazut fratele ei de o vecina cum ii iesea virmele pe gat, afara. Si acum mi-e frica. Deci intrebarile mele :
1. Se poate lua giardia? Daca da, cum?
2. Poti muri din cauza asta?
3. Cum iti dai seama daca ai giardia?
Rog seriozitate!
Baiatul are 10 ani, iar sora lui are 15 ani!
Scuzati categoria, dar sunt disperata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este o problema de "Sanatate" nu de Dragoste si sex.Numai bine.

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Giardioza este produsa de un parazit numit giardia lamblia care traieste si se multiplica in intestinul omului si al animalelor.

Absenta spalatului pe maini si a igienei precare dupa folosirea toaletei sau dupa ce un alt copil cu giardia a fost ingrijit, consumarea de apa sau alimente care au intrat in contact cu materiile fecale contaminate sunt cele mai frecvente modalitati de infectare cu acest parazit.

De asemenea, inotul in parcurile de agrement cum ar fi raurile, lacurile sau apele curgatoare, mai ales in timpul verii sau al toamnei prezinta iarasi riscuri : Inghitirea acestei ape contaminate sau consumarea de apa nefiltrata duce la infectia cu giardioza.