| xFaith a întrebat:

Buna TPU...
Este o chestie cam ciudata la mine cand imi vine menstruatia. De exemplu, primele 2 zile sunt super sensibila, vreau sa spun ca daca cineva din familie imi spune ceva, fie si in gluma imi vine sa plang. cand sunt in perioada menstruatiei sunt sensibila.
Dc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Dereglare hormonala cel mai probabil.
Eu spre exemplu in primele 2 zile inainte sa-mi apara sunt mult mai impulsive, mai stresata datorita durerilor de burta, spate, cap etc.laughing.
Deci e normal sa ne influenteze si starea emotionala stai calma.
Daca vrei intreaba-ti prietenele (in cazul in care le a aparut menstruatia) sa vezi ca nu esti singura.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste sindrom premenstrual, este o stare de sensibilitate nervoasa speciala determinata de modificarile hormonale. In 2-3 ani vei invata sa-l controlezi perfect si sa nu iti schimbi comportamentul in aceasta perioada

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Organismul tău trece printr-o fază fiziologică prin care se echilibrează hormonal, de acea apare această sensibilitate, dureri de cap sau de mijloc, tensiune la tâmple, poftă de dulce, nervozitate, etc.
Vorbim de un dezechilibru hormonal prin lipsa menstrei, sângerări între menstre, menstre abundente și lungi ca perioada de timp, etc.
Așa ești tu, nu ai ce face.
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Bine că ne eşti ca altele nervosă, pusă pe harţă.

| Akid a răspuns:

Nu e doar la tine. Toate suntem schimbate in acea perioada intr-un fel sau altul. Stai linistita.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Fiecare pateste ceva mai diferit in acea perioada a lunii. Eu zic sa nu te ingrijorezi happy Spre exemplu, eu nu vreau sa ies din casa sub nici o forma in acea perioada laughing

| notsurewhoiam a răspuns:

E din cauza hormonilor, eu de obicei in perioada aceea sunt foarte nervoasa si tip si ma enervez din oricelaughing

| Almássy a răspuns:

Dc nu?

| PAmy99 a răspuns:

Tuturor fetelor li se intampla asta...

| andreea133 a răspuns:

Asta e din cauza reglarii, eu din cauza menstruatiei am acut probleme cu respiratia. Am fost la doctora si mi-a zis deci probabil la tine e la fel, o sa treaca cu timpul

| Ozzz a răspuns:

Hmm. Tin minte ca citisem undeva despre subiectul asta. Menstruatia schimba oarecum si starea in care te afli. Foarte multe persoane devin irascibile in acea perioada, se enerveaza usor, altele sunt mai sensibile, e ceva normal dar se manifesta diferit la fiecare. Asa ca poti sa stai linistita, nu e ciudat, asta este reactia ta.