| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Eu am rau de maşină, nu doar ca ma simt ciudat, dar am si greață şi vărsături. Nu am aceste probleme in tren, doar in autobuze şi în autovehicule mici. Până acum, luat Cocculine, medicament care îşi făcea mereu efectul, insa nu mai este la fel de eficient, il iau degeaba. Am aceste probleme din copilarie, am fost si la medic, care mi-a recomandat sa incerc sa imi distrag cu ceva atentia, insa nimic nu functioneaza.
Intrebarea mea este: daca sunt printre voi persoane care se confrunta cu aceleasi probleme, ce medicament are efect? Eu am incercat multe, insa nimic nu ma mai ajuta. Daca aveti sfaturi care sa ma ajute macar sa ameliorez aceasta stare, chiar m-as bucura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Mă regăsesc în descrierea ta în totalitate. Am încercat fel de fel de medicamente, metode de a îmi distrage atenția fără niciun rezultat. De câțiva ani folosesc Emetostop, medicament care își face efectul timp de 24 de ore. Cel puțin pentru mine are efect, probabil mi-a intrat și în subconștient faptul că atunci când îl iau sunt oarecum în siguranță. Cel mai bine e dacă vrei să încerci și tu acest medicament în cazul în care nu ai făcut-o încă să te sfătuiești cu medicul tău în privința acestui lucru sau cu un farmacist înainte de a-l folosi.

| Anaoi28 explică (pentru JustDeedee):

Buna!
Am folosit Emetostop mult timp, pana a inceput sa nu isi mai faca efectul. Apoi am trecut la altceva.
Va multumesc!

| zurick a răspuns:

Nu cred că orice merge la oricine.
Am rău de mașină de când mă știu, am încercat mai multe lucruri și singurul care chiar a făcut ceva a fost xamamina, dar nu se găsește în România ( l-am luat din Italia) Am luat acele pastile și am reușit să merg cu mașina peste 24 h.
Tot ce poți face e să încerci si să vezi ce funcționează pentru tine.

| Anaoi28 explică (pentru zurick):

Asa este, am incercat foarte multe medicamente, insa nimic parca nu functioneaza. Dupa nici 10-15 km parcursi cu masina, mi se face rau.
O sa incerc mai multe variante de medicamente.
Multumesc!

| Vântulalb a răspuns:

Of, si eu!
In tinerete aveam greturi, varsaturi. Poate as avea si acum dar... evit masina. Cum zici, masini de orice fel/marime. Nici un fel de medicament nu mi-a ajutat. Nici prostii babesti. Nici autosugestia. Nici statul in fata. Nimic. Tot ce e drum continuu (fara opriri) dupa 1/2 ora, mor. In oras merg cu autobuzul, dar opreste des si e altceva.
La drumuri lungi folosesc trenul.

| Anaoi28 explică (pentru Vântulalb):

Si eu ma simt asemenea. Cred ca este si ceva psihologic, acea sezatie de pericolpe care o percepe creierul nostru. Si eu am incercat tot felul de metode, insa nimic nu ma ajuta.

| Vântulalb a răspuns (pentru Anaoi28):

Poate. Dar la mine sigur nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei...și eu am problema asta, doar că nu am ajuns niciodată la vărsături, deci nu e problema la nivelul tău, însă suficient cât să mă facă să renunț la unele ieșiri, iar apoi să regret.
Poate e pe fond psihologic...mie îmi este rău dacă nu dorm suficient noaptea dinaintea călătoriei (întrucât m-am gândit prea mult la ea), dimineață având acea stare nașpa, palpitații, rău, care se înrăutățește pe drum. happy
Ce funcționează într-o oarecare măsură la mine, și sper că și la tine, este să stau pe locul din față, dacă este posibil, iar dacă nu, măcar în spate pe locul din mijloc, uitându-mă înainte. Evitată parfumurile de mașină, care în perioadele calde te pot termina în sensul ăsta, și deschide un pic geamul dacă e nevoie.
Numai bine!

| Anaoi28 explică (pentru anonim_4396):

Buna!
Da, statul in fata functioneaza, insa nu in cazul unor distante foarte lungi. Am incercat foarte multe metode prin care sa ma simt mai bine. Mereu renunt la excursii, din cauza fricii provocate de raul de masina.

| Smolbean a răspuns:

Bună. Eu am avut rău(foarte rău) de mașină pana la 15-16 ani. Nu ma ajuta niciun medicament. În schimb, încearcă sa stai cât mai în fata și sa nu te uiți pe geamul lateral. Discuta, canta, fa orice sa îți distragă atenția